Suudi Arabistan’da çarşaf zorunluluğu kaldırılmadı

İDDİA: Suudi Arabistan’da çarşaf zorunluluğu Kuran’da yeri olmadığı için kalktı. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, Suudi Arabistan’da çarşaf zorunluluğunun Kuran’da yeri olmadığı gerekçesiyle kaldırıldığı iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri, 25 binden fazla beğeni 4 bine yakın retweet aldı. İddia, geçmiş yıllarda da paylaşılmıştı

Ancak iddia doğru değil. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman 2018 yılında CBS News’teki röportajında konu hakkında konuşsa da örtünme konusunda bugüne dek bir düzenleme yapılmadı. 

Çarşaf zorunluluğunun kaldırılması, 2018’den beri gündemde 

Suudi Arabistan, cinsiyet eşitliği konusunda dünyanın en geri ülkelerinden. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi Raporu’na göre, 153 ülke arasında 146. sırada yer alıyor. Bu nedenle ülkede kadınların giyimi, sosyal yaşamları ve iş yaşamında bulunmaları gibi bazı sorunlar da sıkça gündeme geliyor. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, 19 Mart 2018 tarihinde CBS News’e bir açıklama yapmış ve Suudi kadınların giydiği “abaya” denen kıyafete değinmişti. Selman, kadınların şeriat yasalarında belirtildiği şekilde saygılı kıyafetler giymeleri gerektiğini, ancak bunun ne olacağının yasalarda belirtilmediğini söylemişti. Bu açıklamaların ardından 2018 yılında medyada Suudi Arabistan’da çarşaf zorunluluğunun kaldırıldığı haberleri yer almıştı. 

Fakat Selman’ın açıklamalarının herhangi bir yerinde, çarşafın Kuran’da yeri olmadığı için kaldırıldığı ya da kadınların artık bu kıyafeti giymek zorunda olmadığı ifadesi yer almıyor. Açıklaması böyle anlaşılsa da Suudi Arabistan’da, konuyla ilgili yasal bir düzenleme yapılmadı. Bu sebeple çoğu kez ülkedeki güvenlik güçleri, sıkı bir kıyafet yasası uyguluyor. 2018 yılından sonra kadınlar, peçe ve çarşaf konusunda bir düzenleme yapılmamasını protesto da etmişti. 

Çarşaf ülkeye turist olarak giden kadınlar için zorunlu değil. Ancak turist kadınların da dar giysiler giymemeleri, omuz ve dizlerini örtmeleri gerekiyor.  

Kadınlara bazı özgürlükler tanınmıştı

Bin Selman’ın kadın özgürlükleri konusunda birkaç yapıcı adım attığı biliniyor. Kadınların araba kullanabilmesi, spor müsabakalarını izleyebilmeleri ya da 21 yaşın üzerindeki kadınların izinsiz seyahat edebilmesi gibi bazı kararlar almıştı. Ancak ülkede kadın hakları halen çok sınırlı. 

Sonuç olarak Suudi Arabistan’da çarşaf giyme zorunluluğunun kaldırıldığı iddiası doğru değil. İddia, yanlış bilginin en yaygın türlerinden uydurmaya örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

BBC News, Saudi women in 'inside-out abaya' protest, 15 Kasım 2018 

Business Insider, Saudi Arabian women no longer need a man's permission to travel. Here are the biggest changes they've seen in the last 2 years, 2 Ağustos 2019

CBS News, Saudi Arabia's heir to the throne talks to 60 Minutes, 19 Şubat 2018

Global Citizen, Saudi Women Are Protesting by Wearing Their Clothes Inside Out

Hürriyet, Prens açıkladı... Bir ilk olacak!, 19 Mart 2018

Kingdom of Saudi Arabia, Ministry of Justice

NTV, Suudi Arabistan'da 'siyah çarşaf' zorunluluğu kalkıyor, 19 Mart 2018

Reuters, Saudi Arabia women's rights reforms may still be thwarted by custom, 5 Ağustos 2019

T24, Suudi kadınlardan sosyal medyada peçe eylemi, 2 Ocak 2019

The Embassy of the Kingdom of Saudi Arabia, King Salman Issues Royal Decree: Women Will Drive in Saudi Arabia, 26 Eylül 2017

The Telegraph, Saudi women do not need to wear black abayas, Mohammed bin Salman says ahead of trip to US, 19 Mart 2018

Visit Saudi, Laws and etiquette

World Gulf, Saudi crown prince says abaya not necessary, 19 Mart 2018

World Economic Forum, Global Results