Suudi iş insanının oğluna yanlışlıkla iki uçak aldığı iddiası

İDDİA: Suudi iş insanı oğluna model uçak almak isterken yanlışlıkla gerçek uçak aldı. 

YANLIŞ

Hürriyet, Yeni Akit, En Son Haber, Sputnik, EHA Medya gibi internet sitelerinde yer alan haberlerde Suudi Arabistan’da enerji şirketinde yatırımcı olan Suudi Arabistanlı bir iş insanının, oğluna doğum günü hediyesi olarak model uçak almak isterken iki adet Airbus A350-1000s model gerçek uçak aldığı iddia edildi. 

Haber aynı zamanda Middle East Monitor gibi yabancı haber sitelerinde de yayımlandı. 

Ancak Suudi iş insanının oğluna doğum günü hediyesi olarak yanlışlıkla gerçek uçak aldığı iddiası doğru değil. İddia konusu haber parodi amaçlı oluşturulmuş. 

İddia ilk olarak Thin Air Today isimli bir internet sitesinde ortaya atıldı. Sitede yer alan haberde, uçak fiyatının 329 milyon euro olduğunu gören iş insanının euro kurunu hesaplarken bir yanlışlık yaptığını ve uçağı biraz pahalı bulsa da bu tutarın uygun bir fiyat olduğunu düşündüğü belirtiliyor. 

Thin Air Today sitesinin bilgilerine bakıldığında ise hiciv amaçlı içerikler ürettiklerine dair bir ifade yer almakta. 

Bütün içerikler hiciv amaçlıdır. 

Hindistan’daki teyit platformu BOOM Live ve ABD’deki teyit platformu Snopes da bu haberin hiciv amaçlı hazırlandığını ve gerçek olmadığını ifade etti. 

Suudi iş insanının oğluna doğum günü hediyesi olarak yanlışlıkla gerçek uçak aldığı iddiası yanlış bilgi türlerinden “parodi” kategorisinde yer alıyor. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Thin Air Today, Hiciv amaçlı içerik hazırlayan internet sitesi

Snopes, İlgili analiz

BOOM Live, İlgili analiz