Suyun üzerinde yürümeye çalışan papazı timsahlar yedi iddiası

İDDİA: 'İsa gibi suyun üzerinde yürümeye çalışan' papazı timsahlar yedi.

YANLIŞ

Posta, Sol Haber, ABC, Habertürk.tv, Yeni Akit, BirGün, Yeni Şafak, Mynet, Star gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan haberlerde Zimbabve’de ‘İsa gibi suyun üzerinde yürümeye çalışan’ papaz Jonathan Mthethwa’yı timsahların yediği iddia edildi.

İddia ilk olarak, 18 Şubat’ta National News Bullutin isimli yabancı bir haber sitesinde yayınlanmıştı. Ancak Independent, DailyMail, Express gibi haber sitelerinde de yayınlanan İsa gibi suyun üzerinde yürümeye çalışan papaz Jonathan Mthethwa’yı timsahların yediği haberi gerçeği yansıtmıyor.

Haberin ilk yayınlandığı yer olan National News Bullutin isimli haber sitesinin “Hakkımızda” bölümüne bakıldığında sitenin bir hiciv sitesi olduğu görülmekte.

Daha önce de bir papazın timsahlar tarafından yendiğini iddia eden benzer bir hikaye 2016 yılında edaily isimli bir internet sitesinde yayınlanmıştı. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.