Takvim’in Büyükada’da yapıldığını iddia ettiği toplantının görseli New Orleans’tan

İDDİA / Fotoğraf: İki ABD'li, iki Alman ve bir İngiliz ajanının İstanbul'a gelerek Büyükada’da “Hayır” kampanyasına destek vermek için düzenlediği toplantı.

YANLIŞ

Takvim gazetesinde bugün (6 Mart) Mevlüt Yüksel imzasıyla yer alan bir haberde kullanılan fotoğrafın iki ABD’li, iki Alman ve bir İngiliz ajanının İstanbul Büyükada’da referandum için “Hayır” kampanyasına verecekleri desteği konuştukları toplantıya ait olduğu iddia edildi.

Ancak haberde belirtilenin aksine fotoğraf, Büyükada’da gerçekleştiği iddia edilen toplantıya ait değil. Bir yuvarlak masa etrafında toplantı yapmakta olduğu görülen kişilerin yer aldığı fotoğraf, ABD’nin New Orleans kentinde yer alan New Orleans Convention Center isimli bir kongre merkezinde 29 Eylül 2016 tarihinde yapılan bir toplantıya ait.

Kongre merkezinin web sitesinde yer alan bilgilere göre Takvim gazetesinde fotoğrafı kullanılan toplantı, yapmakta oldukları fuarları daha etkili hale getirmek isteyen şirket yöneticilerine danışmanlık sağlanması için gerçekleştirilmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.