Tayland’taki bir mağarada altı metrelik insan iskeleti bulunduğu iddiası

İDDİA: Güney Tayland’taki Krabi’de altı metre boyunda bir insanın iskeleti bulundu.

YANLIŞ

Güney Tayland’taki Krabi’de altı metre boyunda insan iskeleti bulunduğu iddia edildi. İddia geçtiğimiz yıl YouTube’da da paylaşılmıştı.

Ancak fotoğraftaki iskelet, bir sanat eseri. Tu-Wei Cheng isimli sanatçıya ait “Giant Ruins-Dev Kalıntılar” adlı eser, 2018 yılında Tayland’ın güneyinde yer alan Krabi bölgesindeki bienalde sergilenmiş. Mekanın ismi de Krabi mağarası değil, Khao Khanab Nam mağaraları. Mağaraların bulunduğu bölge Krabi olarak anılıyor. 

İskelet bir sanat eseri 

Görseli tersten aradığımız zaman dev iskeletle ilgili yayınlanmış eski tarihli haberlere ulaşıyoruz. Aynı görsellerini kullanıldığı haberlerden birinde Tayvanlı sanatçı Tu-Wei Cheng’in Tayvan Bienali için plastikten yaptığı “Giant Ruins- Dev Kalıntılar” adlı dev insan iskeleti ve ona sarılan yılanın bienalin gözde eserlerinden olduğu belirtiliyor. 

Sanatçının çalıştığı galerinin internet sitesinde de 2 Kasım 2018 – 28 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşen bienaldeki işin detayları yer alıyor. Sanat eserinin Güney Tayland’ta bulunan Khao Khanab Nam Mağaralarında bulunduğu belirtilirken, bienale katıldığı bilgisi sanatçının özgeçmişinde de yer alıyor. 

Khao Khanab Nam mağaralarının bir görüntüsü.

2018 yılında gerçekleşen bienalde sergilenen tüm eserlere yer veren bir yazıda da Tu-Wei Cheng’in bienaldeki eserlerinin temelini mağaranın yer aldığı Krabi bölgesinden geçmiş kültürleri ve günümüzde yaşanan kültürü baz aldığı anlatılıyor. Sanatçı bir videoda da esere ilişkin bilgileri paylaşıyor.

Malumatfuruş da, geçtiğimiz günlerde konunun bienalde işlendiğine dair bir yazı yayınladı. Dev insan iskeletleri hakkında zaman zaman ortaya iddialar atılıyor. 2004 yılında ortaya çıkan iddiaları da, Evrim Ağacı ekibi 2012 yılında yalanlamıştı.

İlginizi çekebilir: Görüntünün bebek ornitorenke ait olduğu iddiası

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın bilinen en uzun insanı 1918 doğumlu Robert Wadlow idi. Wadlow’un boyu, 27 Haziran 1940 itibariyle 2,72 metre olarak ölçülmüştü. Wadlow aynı yılın 15 Temmuz’unda Michigan’da henüz 22 yaşındayken hayatını kaybetti. 

Sonuç olarak görsel gerçek bir iskeletine değil, bir sanat eserine ait. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Taiwan Today, Taiwan artworks take center stage at Thailand Biennale in Krabi, 6 Kasım 2018

Tinaken Gallery, Event: Thailand Biennale 2018 — Edge of the Wonderland: Tu Wei-cheng

Khao Khanab Nam Mağaraları, Google Haritalar 

Zip Event, Artists in Thailand Biennale, Krabi 2018

Malumatfuruş, Tayland’da Bir Mağarada Bulunduğu Sanılan Dev İnsan İskeleti, 7 Temmuz 2020

Evrim Ağacı, Dev İnsanların Yaşadığını İspatladığı Söylenen İskeletler, Bir İnternet Yarışmasında Üretilen Photoshop Çalışmalarından İbaret!, 5 Mart 2012 

Guiness World Record, Robert Wadlow: Tallest man ever

YouTube, 2018 Thailand Biennale Tu wei-cheng, 17 Ocak 2019