TBMM’de 90 TL vatandaşlık aidatı alınmasına ilişkin kanun kabul edildi iddiası

İDDİA: TBMM'de sabaha karşı bir kanun teklifiyle her vatandaştan yıllık 90 TL 'vatandaşlık aidatı' alınması kabul edildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada gündeme gelen bir iddiada TBMM’de sabaha karşı kabul edilen bir kanun teklifiyle vatandaşlardan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacağı iddia edildi.

İddia ilk olarak Yeni Alanya gazetesinde 3 Temmuz 2016 tarihinde gündeme gelmişti. “Meclisten bayramlık müjdeler (!)” başlığıyla yayınlanan haberde, “TBMM’de kabul edilen kanun teklifi yaşamımıza yeni değişiklikler getiriyor. Kabul edilen kanun teklifine göre her vatandaştan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacak.” denildi.

İlginizi Çekebilir:  Yeni kimlikler için yıllık 90 TL aidat ödeneceği iddiası

9 Mayıs tarihinde sosyal medyada tekrar yayılan bu iddiada TBMM’de sabaha karşı bir kanun teklifinin kabul edilerek vatandaşlık aidatı olarak 90 TL alınacağı belirtildi. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takvimine bakıldığında 8 Mayıs tarihinde Genel Kurul yapılmadığı görülüyor. Meclisin internet sitesindeGenel Kurul’da yapılan görüşmelere ait tutanakların yayınlandığı bölümde yer alan son tutanağın 4 Mayıs 2017 tarihli olduğunu görmek mümkün.

Yeni Alanya gazetesinde haberin yayınlandığı tarih olan Temmuz 2016’da kabul edilen kanunlar arasında da bu konuya ilişkin bir kanun maddesi yer almıyor.

Yeni kimlik kartları için yılda 90 TL aidat ödeneceği iddiaları da Şubat ayında sosyal medyada yayılmış ancak iddiaların doğru olmadığı teyit.org tarafından belirtilmişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.