teyit.org editörü Gülin Çavuş IFCN 2017 Fellow seçildi

2017 yılının Temmuz ayında, dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından Ponyter’in bünyesinde bulunan Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın (International Fact-Checking Network) İlkeler Kılavuzu’nun (Code of Principles) imzacısı olan teyit.org’un editörlerinden Gülin Çavuş, 2017 Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın ortaklık (International Fact-Checking Network fellowship) programına kabul edildi.

Doğrulama organizasyonları arasında bilgi ve deneyim alışverişini amaçlayan programa bu sene Sırbistan’dan ve Türkiye’den 2 gazeteci kabul edildi.

Uluslararası işbirliği

Program kapsamında Türkiye’de bulunan doğrulama platformu teyit.org’dan Gülin Çavuş merkezi Paris’te bulunan France 24 Observers ile bir süre beraber çalışacak. Belgrad’da bulunan doğrulama platformu Istinomer’den Milka Domanovic ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan PolitiFact’e bir ziyaret gerçekleştirecek.

Gülin Çavuş’un projesi Suriyeli mülteci krizi ve politik İslam konularını  ele alırken doğrulama platformları arasında uluslararası bir işbirliğine nasıl ulaşılabileceğiyle ilgili. Çavuş, France 24 Observers ile çalışarak teyit.org’un deneyimleriyle France 24 Observers’ın deneyimlerini bir araya getirmeyi umuyor. Bu iki platform daha önceden Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanlarla alakalı olduğu iddia edilen yanlış görsellerin analizinde beraber çalışmışlardı.

“Observers’ın yaptığı işi takdir ediyorum ve bazen oradan gazeteciler veya editörlerle iletişime geçiyor ve sorular soruyoruz.” diyen Çavuş, “Bir diğer şey ise Fransa’da çok sayıda Türk’ün yaşaması. Bu durum teyit.org ve Observers arasında güçlü ilişkiler kurmak açısından iyi bir adım olarak düşünülebilir.”

teyit.org editörü Gülin Çavuş Observers ile göçmen sorununu çalışacak

Çavuş bu iki platform arasında kurulacak ilişkinin Avrupa’da süren ve internette yayılan yanlış bilgilerin sonucu olarak ortaya çıkan göç tartışmaları açısından da yararlı etkilerinin olacağını düşünüyor. Her iki ülkede de sığınmacı sorunu sert politik tartışmaların konusu haline geliyor ve sığınmacılar tarafından işlenen suç oranının yüksek olduğu sosyal medyada yaygınlaşıyor. Çavuş, İslam ve laiklik konularının tartışmalı olduğu Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde, yanlış haberlerin yayılmasının nasıl engelleneceği konusunda teyit.org ve Observers’ın deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmasının yararları olacağını söylüyor.

“Suriyeliler hakkında resmi kaynaklarda bir karşılığı olmayan bu tarz yalanlar  dengeleri kurmayı zorlaştırıyor ve ırkçılığı besliyor.” diyen Çavuş “eğer başka bir ülkede bu konuda çalışırsak insanların bunun sadece Türkiye’nin değil genel olarak bütün insanlığın ve dünyanın problemi olduğunu düşünmesini sağlayabiliriz.” dedi.

Milka Domanovic-Gülin Çavuş

Programa katılacak diğer doğrulama platformundan seçilen gazeteci Domanovic’in projesi ise doğrulama organizasyonlarının kırsal alanlarda yaşayan insanlara daha etkili bir şekilde ulaşabilmesini ve bu insanların gözünde güven kazanımının sağlanmasını amaçlıyor. Domanovic, PolitiFact’in West Virginia’nın Charleston şehrinde Amerika Birleşik Devletleri’nin daha muhafazakar bölgelerinde doğrulamanın yaygınlaşmasını amaçlayan projesine dahil olacak. (PolitiFact, Poynter’ın bünyesinde bulunan Tampa Bay Times’ın bir projesi) Domanovic aynı zamanda PolitiFact’in Washington’da bulunan ofisini de bir süre ziyaret edecek.

Domanovic, “Sırbistan’da başkentten uzakta yaşayan insanlarla konuştuğumda ana akım medyanın odak noktasının sadece yüksek mertebeli memurlar ve politikacılar olduğunu ve yerel problemlerin medyada yer almadığına dair duyumlar aldım” diyen Domanovic “tahminimce Amerikada’da benzer bir durum mevcut.” dedi.

Kaynak: Daniel Funke / Poynter Çeviri ve Derleme: Gizem Dikmen

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.