Teyit ‘t cetveli’ ile podcast dünyasında

Sahte habere neden inanıyoruz? İnsanlar gerçekleri duymak istemiyor mu? Dijital çağın hayatımıza kattığı bu yeni problemle nasıl başederiz? Kendimizi ve aldığımız kararları yanlış bilgi bombardımanından nasıl koruruz?

Mehmet Atakan Foça, Gülin Çavuş ve Emre Saklıca, her hafta teyitçilerin merceğine takılan araştırmaları, gelişmeleri ve yenilikleri konuşuyor, dezenformasyonu yaygınlığını anlamaya, doğru bilginin gücünü yaygınlaştırmanın yöntemlerine dair fikir yürütüyor.

Teyit, “t cetveli” ile artık podcastte!

Teyit’in hazırladığı t cetveli’nin birinci bölümünde gazetecilik, yeni medya ve haber doğrulama organizasyonları açısından 2019 nasıl geçti, 2020’de neler beklemeliyiz konusunu ele aldık. Mehmet Atakan Foça, Gülin Çavuş ve Emre İlkan Saklıca’nın hazırladığı t cetveli Nieman Lab’ın 2020 öngörülerinden yola çıkarak hem yılın muhasebesini yapıyor, hem de yeni yıla ilişkin tahminlerini sıralıyor.

Listen to “1 – Doğrulama organizasyonları için 2019 nasıl geçti? 2020'de neler beklemeli?” on Spreaker.

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Bölümde bahsedilen içerikler;

Nieman Lab 2020 tahminleri

Linda Solomon - Everyone in your organization, moving toward a common goal

Joe Amditis - Collaborative journalism takes its rightful place at the table

Craig Newmark - Formalizing newsrooms’ battle against disinformation

Reuters Institute - Digital news report