Teyit yeniden İstanbul’un toplu taşıma araçlarında

Teyit, İstanbul’daki metro, metrobüs, otobüs ve vapur hatlarındaki 7 bin 600 ekranda yayın yapan Modyo TV’ye içerik üretmeye yeniden başlıyor. 

Teyit ekibinin şehir efsaneleri, halk sağlığını ilgilendiren konularda doğru bilinen yanlışlar ve doğrulama ipuçları üzerine hazırladığı birer dakikalık içerikler, 1 Kasım’dan itibaren Modyo TV ekranlarında olacak.

Modyo TV ile gerçekleştirilen iş birliği ile günde dört milyona yakın yolcunun kullandığı İstanbul’un toplu taşıma araçlarında sahte haber sorunu ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak ve insanların medya okuryazarlığı ile eleştirel düşünce becerilerini geliştirmelerine yardım etmek amaçlanıyor.

Teyit ve Modyo TV işbirliği 2018’de iptal edilmişti

Teyit içerikleri, 1 Aralık 2018’de de Modyo TV ekranlarında yayınlanmaya başlanmış ancak bu iş birliği bazı medya organizasyonları ve gazetecilerin başlattığı bir sahte haber kampanyası yüzünden sadece dört gün sürebilmişti.

‘‘Kent ekranlarında teyit fikri: ne umduk ne bulduk?’’ başlıklı yazıda Aralık 2018’de Teyit içeriklerinin Modyo TV ekranlarından kaldırılmasına giden süreci anlatmıştık. 

Tekrar dolaşıma girmesi muhtemel sahte haberlerin önüne geçmek için Teyit ve Modyo TV arasında yapılan iş birliğinin detaylarını paylaşmak isteriz. 

  • Teyit, bu iş birliği için İBB’nin ne eski yönetimi ne de yeni yönetimi ile görüştü. Bu iş birliği için gerçekleştirilen görüşmeler sadece Teyit ve Modyo TV arasındaydı.
  • Teyit, hazırladığı içerikler karşılığında ne İBB’den ne de Modyo TV’den ücret alacak.
  • Modyo TV ile yapılan sözleşmede Teyit’in editoryal bağımsızlığına müdahaleyi kabul etmeyeceği açık bir şekilde belirtildi.
  • Teyit’in Modyo TV’ye hazırladığı içeriklerden gelir elde etmesi için sponsor bulması gerekiyor. Editoryal ve finansal şeffaflık ilkelerini benimseyen Teyit, gelir elde ettiği tüm anlaşmaları bu sayfada düzenli olarak yayımlıyor. Kar amacı gütmeyen bir sosyal girişim olan Teyit, elde ettiği geliri yarattığı sosyal etkiyi büyütmek için kullanıyor. Modyo TV’ye hazırlanan içerikler için herhangi bir sponsorluk anlaşması yapılması durumunda, anlaşmanın şartları da bu sayfada yayımlanacaktır.

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.