The Simpsons’ın Greta Thunberg-Donald Trump karşılaşmasını öngördüğü iddiası

İDDİA: Greta Thunberg’in BM İklim Değişikliği Zirvesinde ABD Başkanı Trump’la karşılaştığını gösteren kare daha önce The Simpsons dizisinin eski bir bölümünde yer aldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde, ABD’de yayınlanan The Simpsons isimli animasyon dizisindeki bir sahne ile BM İklim Değişikliği Zirvesinde Greta Thunberg’in Donald Trump’ı gördüğü an karşılaştırılarak, dizinin bu olayı önceden ekranlara yansıttığı iddia edildi. 

Twitter’da 27 Eylül 2019 tarihinde yapılan ve iki görüntünün benzerliğine dikkat çeken bir paylaşım şimdiye kadar 7 bin beğeni aldı. 

Ancak The Simpsons’ın iddiaya kaynak gösterilen sahnesinde Lisa Simpson karakterinin yer aldığı iddiası doğru değil. Lisa Simpson bu sahneye montajlanarak eklenmiş. İddia konusu sahne dizinin 2016 yılında yayınlanan “The Debateful Eight” isimli özel bölümünden alınmış. Paylaşımlarda Donald Trump’ın arkasına ters çevrilerek eklenen Lisa Simpson görseline internetten ulaşılabiliyor

Görsel montajlanarak oluşturulmuş

Dizinin “The Debateful Eight” isimli özel bölümü, ABD’de yayın yapan televizyon kanalı FOX’un animasyon dizileriyle ilgili paylaşım yaptığı resmi YouTube kanalından izlenebiliyor. 

Görselin alındığı sahne, videonun 01:35 dakikasında Donald Trump’ın bir başka ABD’li siyasetçi Jeb Bush ile karşı karşıya geldiği anı gösteriyor. İddia görselinin ise Lisa Simpson karakterinin bu sahneye montajlanmasıyla oluşturulduğu anlaşılıyor.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, bu yıl ABD’nin New York şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesinde bir konuşma yapmış ve Donald Trump’la karşılaştığı anın videosu sosyal medyada yoğun ilgi görmüştü.

Görsele montajlanarak Trump’ın arkasına eklenen Lisa Simpson karakterine ise internette ulaşılabiliyor. FanPop isimli internet sitesinde yer alan görsel ters çevrilerek kullanılmış.

Teyit daha önce Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın, Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi ve Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti gibi olayların The Simpsons dizisinde öngörüldüğü iddialarıyla ilgili analizler yayınlamıştı.

İlginizi Çekebilir:  The Simpsons Notre Dame yangınını öngörmüş müydü?

Sonuç olarak The Simpsons dizisinde Lisa Simpson karakterinin dizide Donald Trump’ın yer aldığı sahneye sonradan yerleştirilmesiyle oluşturulan görsel, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden manipülasyona örnek olarak gösterilebilir. Manipülasyon; “seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme” olarak tanımlanıyor. 

Kaynaklar

YouTube, The Simpsons The Debateful Eight bölümünün orijinal hali, 20 Şubat 2016

YouTube, Lisa Simpson’un 2007 tarihli The Simpsons filminde yaptığı konuşmanın klibi, 30 Ekim 2014

FanPop, Lisa Simpson'ın montajlanan görseli