The Simpsons’ta Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin tahmin edildiği iddiası

İDDİA: The Simpsons 14 yıl önce, Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretindeki sahneyi tahmin etmişti.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğrafta, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uzun yıllardır yayınlanan The Simpsons adlı çizgi filmin 14 yıl önce, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, küreye dokunduğu sahneyi tahmin ettiği iddia edildi.

21 Mayıs’ta Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz al-Saud, ABD Başkanı Donald Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile birlikte Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi’nin açılışını yaptı.

Merkezin açılışını ilan etmek için tören alanındaki ışıkların kapatılarak Kral Selman, Sisi ile Trump’ın dokunduğu küre aydınlatıldı.

Sosyal medyada da gündem olan bu sahnenin,  ABD’de yayınlanan The Simpsons adlı çizgi filmde 14 yıl önce yer aldığı iddiası doğru değil.  

İlginizi Çekebilir:  Simpsons, Trump'ın başkanlığını 2000'de öngörmüş müydü?

The Simpsons, Trump’ın Suudi Arabistan’a ziyaretinden 5 gün sonra yani 26 Mayıs’ta 28. sezonu ile ilgili bir klip yayınladı. 26 Mayıs’ta yayınlanan bu klipte söz konusu sahnenin bir tablosunun yer aldığını görmek mümkün.  Animation on FOX’un doğrulanmış YouTube hesabından yayınladığı benzer iki video daha bulunuyor.

Bu iki videonun farklı tarihlerde yayınlandığı ve aynı noktalarda farklı tablolar kullanıldığı görülebilir. 26 Nisan’da “Trump’ın 100. günü” başlığıyla yayınlanan videodaki ilgili sahnedeki tablolarda, Trump ve eşi Melania Trump’ın fotoğrafları yer alıyordu. 26 Mayıs’ta “Trump’ın 125. günü” başlığıyla yayınlanan videoda ise aynı sahnede küre fotoğrafı ve Trump’ın bir kürsü konuşmasının tablosu bulunuyor.

26 Nisan 2017’de yayınlanan video:

26 Mayıs 2017’de yayınlanan video:

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.