THY’nin 85. kuruluş yıl dönümü nedeni ile ücretsiz bilet verdiği iddiası

İDDİA: Türk Hava Yolları’nın 85. kuruluş yıl dönümü nedeni ile ücretsiz bilet verdiği iddiası.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir mesajda Türk Hava Yolları’nın (THY) 85. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bedava bilet verdiği iddia edildi.

WhatsApp ve SMS aracılığıyla kullanıcılara ulaşan mesajlarda Türk Hava Yolları’nın bedava bilet verdiği iddiası ile çeşitli linkler yer aldı. İddiayla ilgili, gelen mesajların aldatmaca olduğu ve dolandırıcı kimselerce yayılmaya çalışıldığı açıklamaları geçtiğimiz günlerde CNNTürk, Sputnik Türkiye, OdaTv gibi haber sitelerinde yer aldı.

Türk Hava Yolları’nın ücretsiz bilet verdiği iddiası doğru değil. SMS ve WhatsApp aracılığıyla yayılan mesajlarda yer alan linklere tıklandığında kişinin kullanıcı bilgileri isteniyor ve her aşamada tekrarlanan süreçlerin sonucunda THY’ye ait herhangi bir uçak bileti ibaresine rastlanmıyor.

Mesajlarda yer alan linkler yanıltıcı

WhatsApp ve SMS yoluyla gönderilen mesajlardaki linkler, kullanıcıları THY’den online ücretsiz bilet alınabilecek bir ekrana götürmüyor. “https://hqvr.win/-tk-airlines-/” şeklinde belirtilen linke tıklandığı zaman bir takım soruların sorulduğu ve ardından THY’den bilet kazanıldığına dair kırmızı bir sayfanın çıktığı görülebiliyor.

Çıkan sayfada yer alan Whatsapp ibaresine tıklandığı zaman ise kullanıcılar sinema, akıllı telefon çekilişi gibi yanıltıcı sitelerin sayfalarına yönlendiriliyor.

Türk Hava Yolları iddiaları yalanladı

1933 yılında kurulan THY’nin bu yıl 85.kuruluş yıl dönümü olduğu bilgisi doğru. Fakat bu sebeple ücretsiz bilet verileceği iddiasının yanlış olduğu, söz konusu iddia üzerine sosyal medya kullanıcılarına kurumun resmi hesaplarınca verilen cevaplardan da anlaşılıyor. İddianın yayılmasının ardından THY Basın Müşaviri Yahya Üstün’ün 22 Temmuz 2018’de attığı tweet de resmi olarak bunu doğrular nitelikte.

teyit.org’un görüştüğü THY Basın Müşavirliği’ndeki yetkililer de internette yaygınlaşan ücretsiz bilet iddialarının Üstün’ün kamu oyu açıklamasındaki gibi doğru olmadığını ifade etti.

İddia, sosyal medyada daha önce de paylaşılmış

Benzer şekilde 2017 yılında da THY’nin 84. yıl dönümü sebebiyle ücretsiz bilet verileceği iddiası yayılmış. Muhabirce.de’nin 2017’deki haberinde birçok kullanıcının araştırma yapmadan yaptığı paylaşımlar sonrası bu iddianın yayıldığı açıklanmış. Yine aynı haber sitesi THY Düsseldorf Bölge Müdürlüğü’nün konu hakkındaki açıklamasını paylaşıp bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğu bilgisine yer vermiş.

2016 yılında benzer bir iddia üzerine WhatsApp ve SMS mesajlarındaki linklerin gerçek olup olmadıklarının anlaşılması için online haber sitesi Technopat’ta yer alan içerik, kullanıcılara yardımcı olabilir.

Havayolu firmalarının buna benzer sebeplerle ücretsiz bilet vereceği iddiaları başka ülkelerde de zaman zaman yayılıyor. Doğrulama sitesi Snopes’un iddiaya ilişkin Şubat 2016’da yayınladığı analizde de sevgililer günü gibi önemli günlerde havayolu firmalarının ücretsiz bilet verebileceğine dair dolandırıcı sitelerin linklerinin internette dolaştığı açıklanmış. Ayrıca söz konusu iddiaya ilişkin İngiliz Express gazetesinin Şubat 2017 tarihli haberinde de buna benzer açıklamalara yer verilmiş.

Sonuç olarak, THY’nin bedava bilet dağıttığı iddiasıyla dolaşımda olan linklerin herhangi şekilde bilet alım işlemleriyle ilgisinin olmadığını ve gerçekleştirilen prosedürlerin sonunda reklam amaçlı internet sitelerine ulaşıldığını söylemek mümkün. 

Kaynaklar

Twitter, Yahya Üstün’ün konuya ilişkin açıklaması, 22 Temmuz 2018

Twitter, THY’nin resmi hesaplarından TK_HelpDesk’in bir kullanıcıya verdiği yanıt, 22 Temmuz 2018

Technopat, Ali Güngör’ün gönderisi, 6 Ağustos 2016

THY ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Temmuz 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Yahya Üstün’ün konuya ilişkin açıklaması, 22 Temmuz 2018

Twitter, THY’nin resmi hesaplarından TK_HelpDesk’in bir kullanıcıya verdiği yanıt, 22 Temmuz 2018

Technopat, Ali Güngör’ün gönderisi, 6 Ağustos 2016

THY ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Temmuz 2018