TMMOB’un bor madenleriyle ilgili toplu mesaj gönderdiği iddiası

İDDİA: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Türkiye’deki bor madenleri, Kanal İstanbul Projesi ve Etibank ile ilgili toplu mesajlar gönderdi.

YANLIŞ

teyit.org’a gelen bir ihbarda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası’ndan (ÇMO) Türkiye’deki bor madenlerinin işletilmediği,  Kanal İstanbul projesi ile Trakya’nın alınacağı ve Etibank’ın özelleştirilmesi ile ilgili iddiaların yer aldığı toplu mesaj yollandığı iddia edildi.

Ancak ÇMO ile bir ilgisi bulunmayan bu mesajlar farklı yıllarda toplu olarak internet kullanıcılarına e-posta veya kısa mesaj ile gönderilmiş ve tekrar gündeme gelmişti.

“Çok önemli….OKUYUN ve OKUTUN… ASIL DEGERi 9 (DOKUZ) TRiLYON DOLAR. DiKKAT  9 MiLYAR VEYA  9 MiLYON DEGiL …  9 TRiLYON DOLAR… ABD, SADECE 40 KIRK MiLYON DOLARA KAPATACAK… ALTI USTU, BiR MAiL GONDERMEKLE BU iS OLMAZ DiYE DUSUNMEYiN…

LUTFEN, VATANINI SEVEN HERKESE GONDERiN… HEPiNiZiN BiLDiGi GiBi ETiBANK OZELLESTiRiLECEK .. (VE ALICISI AMERIKA:-) VE… BOR iSLETMELERi ETiBANK BUNYESiNDE…    KONULAN FiYAT; 40 MİLYON $…   

LUTFEN BiR DAHA OKUYUN… VE LUTFEN HERKESE iLETiN…

YASADIGINIZ DUNYAYI SORGULAYAMIYORSANIZ, BARi ULKENiZİ SORGULAYINIZ…..

Önemli !!!!!!!!!!!..

Borla calisan araba uretildi, Turkiye kiskacta.

Arabayi BOR madeniyle calistiracak patentli 600 proje oldugu ortaya cikti…

Turkiye, dunya rezervinin yuzde 70`ine sahip…

Ve uluslararasi teroristler, Turkiye uyanmadan bu kaynagi ele gecirmeyi planliyor…   

Bu maili çoklu yollayarak en azindan bir toplum bilinci olusmasina yardim edelim…   Ya da hemen(!) silelim..   

2007 tarihinde de gündeme gelen bu mesajlarla ilgili ÇMO İstanbul Şube, ODA TV’ye kendilerinin böyle bir mesaj göndermediğini, kimin gönderdiğine dair de bir fikirleri olmadığı yönünde açıklama yaptı. Kanal İstanbul Projesi’nin gündeme gelmesinin ardından 2014’te tekrar, farklı şekilde yayılmaya başlayan mesaj üzerine ÇMO bir açıklama daha yaparak mesajı gönderenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

2015 yılında da gündeme gelen mesajlar hakkında bazı internet siteleri mesajların ÇMO ile ilgisi olmadığını yazdı. Ancak bu açıklamaların hiçbiri mesajın yeniden yayılmasını engellemedi. Mesaj 2016’da bir kez daha gündeme geldi. ÇMO yeniden açıklama yaparak mesajın kendileri tarafından gönderilmediğini ifade etti.

Kanal İstanbul projesinin tekrar gündeme gelmesi ile mesaj 2018’in Ocak ayında WhatsApp grupları aracılığıyla tekrar dolaşıma girdi.

Mesajların kimin tarafından gönderildiği henüz bilinmiyor. Suç duyurusundan da alınmış herhangi bir sonuç bulunmuyor.

Türkiye’nin bor rezervleri

Mesajın içerisinde yer alan Türkiye’nin dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 70’ine sahip olduğu bilgisi ise doğru. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasında Türkiye’nin dünya rezervleri arasında yüzde 72.1’lik bir payı var.

bor-maden

ABD Jeolojik Araştırma merkezinin Ulusal Mineral Bilgi Merkezi’nin verilerine göre de Türkiye dünyada en çok rezerve sahip ülke olarak görünüyor.

us-gov-bor

SON GÜNCELLEME: 20.01.2018 / 13:07

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.