Toplu mezar kazımı, büyükşehirlerde rutin bir uygulama

İDDİA: Gaziantep’te kazılan toplu mezarlar patlamada ölenlerin sayısının daha yüksek olduğunu veya patlamanın önceden bilindiğini gösteriyor.

YANLIŞ

20 Ağustos 2016’da Gaziantep’teki bir kına gecesine yönelik gerçekleştirilen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen canlı bomba saldırısının ardından sosyal medyada yayılan Gaziantep mezarlığı fotoğrafı tartışmalara yol açtı.

İddialara göre 50’den fazla mezar yerinin kazılması, patlamada ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu gösteriyordu. Bir diğer iddia ise daha çok patlama olacağı için Gaziantep Belediyesi’nin hazırlık yaptığıydı.

Rutin uygulama

İşin gerçeği, pek çok büyükşehir belediyesinin gerçekleştirdiği rutin bir uygulama: mezar yerleri, her zaman önceden açılıyor.

İddialar üzerine Gaziantep Belediyesi’nin yaptığı açıklamada da hazırlığın patlamayla ilgisinin olmadığı, uygulamanın her zaman gerçekleştirildiği ifade edilerek şöyle denildi:

“Bu rutin bir uygulama. Gaziantep olarak şu an nüfusumuz, Suriye’deki misafirlerimizle birlikte 2 milyon 200 bini aşmış bir durumda. O nedenle günlük aşağı yukarı 15-20 cenazemiz oluyor. 20 çarpı 365, yılda normal yollarla vefat eden vatandaşlarımız, 7 bini geçen bir sayı oluyor. İkincisi Gaziantep, AFAD kapsamında olan illerin arasında bir ilimizdir. Türkiye’nin değişik illerinde AFAD’ın belirlediği bazı iller var. Gaziantep’imiz de o illerden biri. O yüzden belli bir mezar kazıp AFAD Genel Müdürlüğüne bildirmemiz gerekiyor.”

1 Aralık 2015 tarihli bir haberde de Erzurum’da kışa hazırlık için mezarlar kazıldığı ifade edildi. Bu haber de uygulamanın büyükşehirlerde gerçekleştirilen rutin bir uygulama olduğunu gösteriyor.

Hava sıcaklığının kış aylarında eksi 40 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da, mezarlar kompresör ve kepçe yardımıyla kazılıyor. Erzurum’da, toprağın bile donması nedeniyle bu sürede kullanılması için 1800 mezar kazılarak hazır hale getirildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.