Torku’nun bira ürettiği iddiası

İDDİA: Gıda firması Torku şirketi bira üretti.  

YANLIŞ

Ekşi Sözlük’te açılan bir başlıkta yer alan iddiaya göre gıda üreticisi Torku, şişe bira üretti. Başlıkta yer alan yazılarda birçok kullanıcının Torku tarafından üretilen birayı tattığına dair yorumlar da yapıldı.

Torku’nun 30 cl şişe bira ürettiğine dair iddia Google’da birçok kullanıcı tarafından aratıldı.

Ancak, Torku firmasının bira ürettiği iddiası doğru değil. Torku firması alkollü içecek üretmiyor.

Söz konusu iddia internet efsanesi

Ekşi Sözlük isimli internet sitesinde 15 Eylül 2018’de “torku şişe bira 30cl” şeklinde bir başlık açıldığı görülebiliyor. Başlıkta yer alan yazılarda bazı kullanıcılar Torku tarafından üretildiği iddia edilen birayı içtiklerini belirtiyor ve bira hakkındaki yorumlarını aktarıyorlar.

Buna ek olarak söz konusu başlıkta bir kullanıcının Torku tarafından üretildiği iddiasıyla Torku logolu bir fotoğrafı paylaşıtığı görülebiliyor.

Torku tarafından üretildiği belirtilen biraları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın da doğru olmadığını söylemek mümkün. İki bira şişesini yan yana gösteren ve Torku’nun ambleminin yer aldığı fotoğraf, internette yer alan ve kullanıcıların kendi bira şişelerini tasarlamak için hazır bir kalıp.

Haden.eu isimli internet sitesinde yer alan fotoğrafta söz konusu şişelerin ham halleri görülebiliyor. “Beer MockUp 21” başlıklı açıklamada ise fotoğrafın fotoşop dosyası olarak indirilip özelleştirilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca sitede alternatif olarak üretilen diğer bira markalarının da fotoğraflarına yer verilmiş.

Ekşi Sözlük’te açılan başlık incelendiğinde birçok kullanıcının söz konusu biranın olmadığını söylediği de fark edilebiliyor. Ekşi Sözlük’te “torku şişe bira 30cl” şeklinde açılan başlığın bir çeşit mizaha dönüştüğünü söylemek mümkün. Benzer şekilde daha önce yine Ekşi Sözlük’te açılan ve efsanevi rock grubu Queen’in 14 Temmuz 1987’de Afyon’da konser verdiğine dair başlık birçok kullanıcı tarafından gerçek sanılmış, teyit.org daha önce yayınladığı bir analizde bunun gerçek olmadığını da belirtmişti.

Torku alkollü içecek üretmiyor

Torku’nun internet sitesinde söz konusu firma tarafından üretilen içecekleri incelemek mümkün. İnternet sitesi incelendiğinde Torku tarafından herhangi bir bira üretilmediği anlaşılabiliyor.

teyit.org konu hakkında Torku’nun resmi Facebook hesabı ile de iletişime geçti. Firma teyit.org’a yaptığı açıklamada söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Torku’nun alkol içeren herhangi bir gıda ürünü bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarca kamuoyunu yanıltmaya yönelik kasıtlı olarak çıkarılan bu tip söylentilere itibar etmemenizi ve yayılmasına katkı sağlamamanızı rica ederiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Torku şişe bira” aramaları Google istatistiklerine de yansıdı

Kullanıcıların Torku’nun bira ürettiğini düşünmesi Google istatistiklerine de yansıdı. Aşağıdaki grafikte “Torku Bira” ifadesinin son bir yılda arama oranlarını görmek mümkün. Google’da, “Torku Bira” ifadesinin Ekşi Sözlük’te söz konusu başlığın 15 Eylül 2018’de açılmasından sonra yükselişe geçtiği görülebiliyor. Grafiğe göre daha “Torku Bira” ifadesi 9-15 Eylül 2018 tarihlerinde en yüksek seviyeye ulaşmış.

Buna ek olarak iddianın 29 ve 30 Kasım 2018’de yoğun olarak Google’da aratıldığını görmek mümkün.

Google arama tavsiyelerinde de Torku ile alakalı benzer aramaların yapıldığı anlaşılıyor.

Sonuç olarak, Torku’nun bira ürettiği iddiasının doğru olmadığını söylemek mümkün. Torku’nun internet sitesindeki içecek bölümünde alkollü içecek bulunmuyor ve teyit.org’a yapılan açıklamada da bu durum vurgulanıyor. İnternette dolaşan ve Torku’nun ürettiği biraları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ise kullanıcıların kendi biralarını tasarlamaları için üretilen kalıplarla hazırlanmış. Yani, iddianın Ekşi Sözlük’te açılan mizahi bir başlıktan yayıldığını söylemek mümkün.  

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Haden.eu, Bira şişelerini kişiselleştirmek için kullanılan ham fotoğraflar

teyit.org, Fotoğrafın Freddie Mercury ve İbrahim Tatlıses’i yan yana gösterdiği iddiası, 21 Kasım 2018

Torku, Torku’nun ürettiği içecekler

Torku ile Facebook üzerinden yapılan konu hakkındaki görüşme

Google Trends, “Torku Bira” ifadesinin Google arama istatistikleri