Trabzonspor taraftarının engelli Fenerbahçe taraftarını dövdüğü iddiası doğru değil

İDDİA / Fotoğraf: Trabzonspor taraftarları engelli bir Fenerbahçe taraftarını darp etti.  

YANLIŞ

 

26 Aralık’ta oynanan Trabzonspor – Fenerbahçe maçının ardından sosyal medyada, üzerinde Fenerbahçe forması olan bir kişinin darp edilmiş fotoğrafı dolaşıma girdi ve fotoğrafın Trabzonspor taraftarları tarafından dövülen, yüzde 30 engelli bir Fenerbahçe taraftarına ait olduğu iddia edildi.

dovulen-taraftar-iddiasi

Ancak iddiaların aksine bu fotoğraf 27 Nisan 2015 tarihinde polis tarafından darp edilen Bilal Aydıngöz’e ait.

Fotoğraf başka bir olaydan

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nde bekçi olarak görev yapan Bekir Aydıngöz’ün yüzde 51 zihinsel engelli oğlu Bilal Aydıngöz, okuldan evine dönerken, sivil polisler tarafından dövüldü. Aydıngöz hakkında verilen hastanede raporunda, “Sağ göz etrafında darpa bağlı hematon, 5×5 cm kan toplanma, göz içinde hücrelerde kanama, göz iç duvarı kemiğinde kırık, gözde yüzde 80 görme kaybı mevcuttur” denildi. Raporun ardından Aydıngöz ailesi savcılığa suç duyurusunda bulundu.

polisin-dovdugu-engelli-vatandas

İlginizi Çekebilir:  Fotomaç'tan maçta yaralanan Yusuf Erdoğan'ın bacağına montaj

Yapılan suç duyurusu üzerine Elazığ Valiliği de olayla ilgili idari soruşturma başlattı. İl Polis Disiplin Kurulu Başkanlığı’nca yürütülen soruşturmada polis memuru Abdullah Fırat’ın, Bilal Aydıngöz’e karşı zor kullanma sınırını aştığı ve bunun kati rapora bağlandığı belirtildi. Disiplin Kurulu kararında, polis memuru Abdullah Fırat’a ‘Hizmet içindeki resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak’ suçundan 16 ay uzun süreli kıdem durdurma cezası verildi. Oğlunu döven polise küfür ettiği belirtilen Bekçi Bekir Aydıngöz hakkında ise ‘Astlarına, aynı rütbedeki arkadaşlarına ve diğer mesai arkadaşlarına söz yazı, ya da eylemle hakaret etmek ya da dövme girişiminde bulunmak suçundan brüt aylığının 4’te 1 oranında kesinti yapılması cezası verdi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.