TRT Çocuk’taki çizgi filmde eşeğe tecavüz eden bir adamın yer aldığı iddiası

İDDİA / Video: TRT Çocuk’ta yayınlanan çizgi filmde eşeğe tecavüz sahnesine yer verildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, TRT Çocuk kanalında yayınlanan bir çizgi filmden olduğu ve videoda eşeğin tecavüze uğradığının gösterildiği iddia edildi. Geçtiğimiz Temmuz ayında, TRT Çocuk isimli kanalda yayınlanan “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmdeki bir eşeğin cinsel istismara uğradığı iddiasıyla paylaşılan video sosyal medyada gündem oldu.

Kaç Saat Oldu isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan video ile birlikte iddia yaklaşık 11 bin kez beğenildi ve yaklaşık 7 bin kez retweet edildi.

Eşek cinsel istismara uğramıyor

Ancak, “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmde bir eşeğin cinsel istismara uğradığı görüntülere yer verildiği iddiası doğru değil. Çizgi filmdeki ilgili sahnede bir adam eşeği korumak için tutuyor veya itiyor.

İddianın ortaya atılmasından sonra konu hakkında Twitter’dan açıklama yapan TRT Çocuk kanalı eşeğin cinsel istismara uğradığını gösteren bir görüntünün çizgi filmde yer almadığını  ifade ederek videodaki karakterin fırtınadan eşeğini korumaya çalıştığını ifade etti.

Buna ek olarak, TRT Çocuk tarafından söz konusu sahnenin yağmur efekti olmadan ham görüntüleri de paylaşıldı. Ham görüntüler incelendiğinde eşeğin cinsel istismara uğramadığı ve bir karakterin fırtınalı havada ve yağmur altında eşeği elleriyle desteklediği görülebiliyor.

Ham görüntülerin, Maysa ve Bulut isminde iki çocuğun bir obada yaşadıklarını anlatan “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmin yapımcısı Resimli Filim Animasyon Stüdyosu tarafından Facebook’ta paylaşıldığını da görmek mümkün.

Çizgi filmin yapımcısı ile irtibata geçen teyit.org söz konusu sahnenin scriptine (senaryo) de ulaştı. Oba halkının yağan yağmur ve çıkan fırtınadan sonra etraftaki şeylerin uçuşmasını engellemek için dışarı çıktığı ve bu sırada bir karakterin de eşeği fırtınadan korumaya çalıştığı anlaşılıyor.

Söz konusu sahnedeki scripte bakıldığında “tüm oba halkının çadırın dışına çıkıp bir şeylerin ucundan tutarak bir şeylerin uçuşmasını engeller” şeklinde olduğu görülebiliyor. Ayrıca devam eden sahnede karakterin rüzgar altında eşeği tuttuğu da fark edilebiliyor.

TRT Çocuk’un YouTube sayfasına 4 Temmuz 2018’de yüklenen  çizgi filmin tamamına ise ulaşmak mümkün.

teyit.org, isminin belirtilmesini istemeyen bir psikolojik danışmanla konu hakkında görüştü. Psikolojik danışman, bahsi geçen sahneyi görünce çocuğun aklına böyle bir şeyin gelmeyeceğini ancak görüntünün akıl karıştırıcı olduğunu söyledi. Bugünlerde benzer konuda birçok uyaranın olduğuna dikkat çeken uzman, toplumun bu konuda hassaslaştığını ve görüntülerin subliminal bir mesaj olarak algılanabildiğini, film yapımcılarının ise bu gibi hususlara dikkat etmesinin faydalı olacağını ifade etti.

teyit.org konu hakkında Pedagog Dr. Adem Güneş ile de görüştü. Güneş, bu çizgi filmde ortaya çıkan tartışmaların çocuklara daha çok zarar verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle pedagojik kriterlere en uygun çizgi filmlerin TRT Çocuk’ta yayınlandığını söylemek gerekir. İkinci husus olarak çocuğun dünyasında zaten böyle bir şey söz konusu değil. Bu noktada yapılan tartışmalar çocuğun haklarını korumaktan ziyade daha çok zarar vermektedir. Böyle bir konuyu gündeme getirmek ve bunun üzerinden tartışma yapmak pedagojik olarak uygun değildir. Bu tartışmalardan haberdar olan bir çocuğa durumu açıklamak daha da zor olacaktır. İnsanların bu sahneye yüklediği anlam komplo teorilerine benziyor ve çocuklara daha çok zarar veriyor.”

Kaynaklar

Twitter, TRT Çocuk’un konu hakkındaki açıklaması, 5 Ağustos 2018

Twitter, Yağmur efekti olmadan paylaşılan ham görüntü, 5 Ağustos 2018

Twitter, Çizgi filme ait orijinal görüntüler, 5 Ağustos 2018

Facebook, Çizgi filmin yapımcısının paylaştığı ham görüntüler, 5 Ağustos 2018

Çizgi filmin yapımcısı tarafından teyit.org’a gönderilen senaryo

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, TRT Çocuk’un konu hakkındaki açıklaması, 5 Ağustos 2018

Twitter, Yağmur efekti olmadan paylaşılan ham görüntü, 5 Ağustos 2018

Twitter, Çizgi filme ait orijinal görüntüler, 5 Ağustos 2018

Facebook, Çizgi filmin yapımcısının paylaştığı ham görüntüler, 5 Ağustos 2018

Çizgi filmin yapımcısı tarafından teyit.org’a gönderilen senaryo