TRT Haber’in “Şehit cenazeleri ve duble yollar” alt bandı gerçek değil

İDDİA / Fotoğraf: TRT Haber’in bir son dakika haberinde kullandığı alt bantta (KJ) “Şehit cenazeleri yeni açılan kavşak ve duble yollar sayesinde artık daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor” yazıyor.

YANLIŞ

6 Eylül 2012’de Afyonkarahisar’da Türk Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı’nda, el bombalarının depolandığı cephanelikteki patlama sonucu 25 asker hayatını kaybetmiş, 4 asker de yaralanmıştı. Bu olayın ardından sosyal medyada yayılan ve TRT Haber’den olduğu iddia edilen bir ekran görüntüsü çok konuşulmuştu.

Son günlerde tekrar dolaşıma giren ve teyit.org ihbar hattına gelen ekran görüntüsünde TRT Haber’de yayınlanan bir son dakika haberinde kullanılan alt bantta (KJ) “Şehitlerimiz memleketlerine uğurlanıyor. Şehit cenazeleri yeni açılan kavşak ve duble yollar sayesinde artık daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor” ibaresinin yer aldığı iddia edildi.

trt-haber-2012

2012’den bir montaj

Ancak TRT Haber’in haberinde kullandığı iddia edilen alt banta dair başka bir delil bulunmuyor. Sosyal medyada dolaşıma giren görselde ise bazı hatalar dikkat çekiyor. Bunlardan ilki TRT Haber’in konuya dair yaptığı açıklamada da gösterdiği gibi, TRT Haber logosunun arka planının temizlenmemiş olması. Bu ayrıntı görselin montaj olduğunu gösteriyor. TRT Haber’in 7 Eylül 2012 tarihli 12:00 Haber Bülteni’nde logo ve alt bant kullanım tarzını buradan görebilirsiniz.

trt-haber-deforme-edilmis-logo

Konu hakkında TRT Haber yetkilileri 2012’de Hürriyet’e açıklama yaparak “Bugün Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları dışında son dakika haberi vermedik. O fotoğraf montajlanarak yapılmış çirkin bir saldırı” ifadelerini kullanmıştı.

TRT Haber internet sitesinde yer alan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

O görüntüler üzerinden sosyal medyada TRT’ye çirkin bir saldırı düzenlendi. Konvoyun fotoğrafı montajlanarak haberin sunuş şekli farklı gösterildi.

Üzerinde oynanmış fotoğrafta, TRT Haber’in olayı, “Şehitlerimiz memleketlerine uğurlanıyor: Şehit cenazeleri yeni açılan kavşak ve duble yollar sayesinde artık daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor” diye yayınladığı öne sürüldü.

Oysa TRT Haber’de hiç bir şekilde böyle bir kuşak yayınlanmadı. Asla kullanılmaz da…

Zaten ekran görüntüsü olduğu iddia edilen görsel de Anadolu Ajansı’nın çektiği bir fotoğraf, TRT Haber yayınından alınmış bir ekran görüntüsü değil…

Kısaca, fotoğraf tamamen fotomontaj ve TRT Haber’in yayınıyla hiç bir şekilde ilgisi yok.

afyon-sehitleri-memleketlerine-gonderildi-2631940

Fotoğrafın orijinali

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.