TRT’deki bilim yarışmasında “Organik Hoşaf” projesinin birinci olduğu iddiası

İDDİA: TRT’nin düzenlediği bilim yarışmasında “Organik Hoşaf” isimli proje "Alzheimer Hastaları İçin Çip" projesini geride bırakarak birinci oldu.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde TRT’nin düzenlediği bilim yarışmasında “organik hoşaf” isimli projenin “Alzheimer Çipi” projesini geride bırakarak birinci olduğu iddia edildi.

TRT Haber’de yayınlanan “Bir Fikrin Mi Var” isimli yarışma programında yarışan “Organik Hoşaf” isimli proje sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Yarışmada “Organik Hoşaf” projesinin “Alzheimer Çipi” projesini geride bırakarak birinci olduğu iddia edildi.

Ancak, “Bir Fikrin Mi Var” isimli yarışma programını, “Organik Hoşaf” projesinin kazandığı iddiaları doğru değil. Yarışmayı “Hız Ayarlı Yol Kasisi” projesiyle Adnan ve Uğur Kal kardeşlerin kazandığı görülebiliyor. Yani “Organik Hoşaf” projesinin finale kalması yarışmayı kazandığı anlamına gelmiyor.

Tartışmalara yol açan “Organik Hoşaf” projesiyle Kübra Ağca’nın yarışmada Alzheimer Hastaları İçin Çip Projesi’ni geride bırakarak finale kalması da söz konusu değil. Finale kalan altı proje içerisinde Alzheimer Hastaları İçin Akıllı Çip Projesi de bulunuyor. Finalde yarışan diğer projeler ise Duş Otomatı, Hız Ayarlı Yol Kasisi, Kredili Fitness Uygulaması ve İnsan Sağlığına Zarar Vermeyen Temizlik Ürünleri.

Yarışmayı kazanan ve Adnan ve Uğur Kal kardeşlere ait “Hız Ayarlı Yol Kasisi” projesi araçların hızına bağlı olarak yumuşayan veya sertleşen kasisler yapmayı planlıyor ve bu fikirleriyle hızlı giden araçları yavaşlatmayı hedefliyor. Tartışmalara konu olan ve Kübra Ağca’ya ait olan “Organik Hoşaf” projesi ise hoşafın pastörize etmeden raf ömrünü uzatarak tüketilmesini amaçlayan ve lojistik konusunda da yenilikler kazandırmayı hedeflediğini açıklayan bir proje olarak ifade ediliyor.

İleri Haber, Halk TV, BirGün gibi haber sitelerinde de “Organik Hoşaf” projesinin Alzheimer Hastaları İçin Akıllı Çip projesini eleyerek finale kaldığı da iddia edildi. Bu iddiayla birlikte paylaşılan video ise kazananın açıklandığı bölüm değil, Organik Hoşaf projesinin finale kaldığının açıklandığı 29 Temmuz 2017 tarihinde TRT Haber’de yayınlanan yarı final bölümüne ait.

Alzheimer Hastaları İçin Akıllı Çip projesinin yarı finalde yarıştığı projeler Görme Engelliler İçin Akıllı Baston, Çok Amaçlı Raylı Sandalye Sistemleri. Organik Hoşaf projesinin yarı finalde yarıştığı projeler ise Batmayan Deniz Gözlüğü ve Portatif Fizik Tedavi Cihazı.

Bilim yarışması değil, girişimcilik yarışması

Ayrıca, “Bir Fikrin Mi Var” isimli yarışmanın web sitesine bakıldığında, yarışmanın, bilim yarışması değil girişimcilik yarışması olduğu da görülebiliyor. Girişimcileri destekleyen ve 10 hafta süren yarışmada pek çok proje, iş insanları ve girişimcilerden oluşan bir jüri karşısında yarışıyor. Yarışmada birinci olan projeye 2 Milyon TL ödül veriliyor

Yapımcı şirketin Twitter’dan yaptığı açıklama ise şöyle:

Tam 10 yıldır ekranlarda olan bilim değil girişimcilik yarışması “Bir fikrin mi var”ın kazananı hız ayarlı yol kasisi projesiyle Adnan ve Uğur Kal kardeşlerdir. Gıda mühendisi olan Kübra Ağca ise Hoşaf üretim projesiyle finale hoşafı bulduğunu iddia ederek değil, pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkma fikriyle yükselmiş – sonra da elenmiştir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hürriyet, Organik hoşaf'la ilgili yapımcıdan açıklama, 7 Ağustos 2017

İleri Haber, TRT'nin yarışmasında organik hoşaf, 'alzheimer çipi' projesini geçerek finale kaldı, 7 Ağustos 2017

BirGün, TRT'nin yarışmasında ‘organik hoşaf’, alzheimer çipini yendi!, 7 Ağustos 2017

Halk TV, TRT’nin yarışmasında alzheimer çipini yenen organik hoşaf finale kaldı ve kazanan, 7 Ağustos 2017

TRT HABER, Yarışmaya dair bilgiler

TRT HABER, Yarışmanın jüri üyeleri

TRT HABER, Yarışmanın ödülleri

Twitter, Yapımcı şirketin açıklaması, 7 Ağustos 2017