TRT’nin buz pateni yapan kadın sporcuyu kendi logosuyla sansürlediği iddiası

İDDİA / Video: TRT buz pateni gösterisi yapan kadın sporcuları TRT logosuyla sansürledi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve teyit.org’a gelen ihbarlarda bir videoyla TRT’nin buz pateni gösterisini yayınlarken buz pateni yapan sporcuları TRT logosuyla sansürlediği iddia edildi. Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan video 3 binin üzerinde paylaşım aldı ve 129 bin kez görüntülendi.

Ancak TRT’nin buz pateni yapan sporcuları TRT logosuyla sansürlediği iddiası doğru değil. Videodaki TRT logoları montaj. Video 2014 yılında TRT’nin kadın buz pateni yarışlarını kıyafetleri nedeniyle yayınlamayacağı iddiaları üzerine eleştiri amaçlı hazırlanmış.

TRT logoları montaj

Video, 2011 yılında Asia Trend tarafından YouTube’a yüklenen bir videodan alınarak TRT logoları eklenerek montajlanmış. 2010 yılında Tiffany Tang öncülüğünde Holiday Ice Show’da sergilenen bu gösteri herhangi bir olimpiyat ya da buz pateni yarışmasından değil.

“Fotogos” ve “Nerebe” mizah amaçlı içerik üretiyor

İddiayla paylaşılan videoda yer alan “Fotogos” ve “Nerebe” imzaları araştırıldığında, eğlence amaçlı montajların yer aldığı bobiler.org’da da söz konusu imzayı taşıyan içerikler olduğunu görmek mümkün. Ayrıca Cezmi Kalorifer isimli mizah sayfasının farklı tarihlerde paylaştığı montaj videolarda da aynı imza görülebiliyor.

Montajlanmış videonun ekran görüntüsü alınarak incelendiğinde de montajlanmış TRT logoları fark edilebiliyor;

2014 yılında Kadın Buz Pateni yarışlarına sansür geleceği iddia edilmişti

TRT logolarının montajlandığı video ilk olarak 2014 yılında internette dolaşıma girdi. O dönemde de video pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmıştı. Video, TRT’nin Rusya’da düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda Kadınlar Buz Pateni yarışlarını, kıyafet hassasiyeti nedeniyle yayınlamayacağı iddiaları üzerine tepki olarak hazırlanmıştı.

Sonrasında TRT yetkilileri açıklama yaparak yarışların TRT-3 üzerinden yayınlanacağını belirtmiş, kıyafet hassasiyeti nedeniyle böyle bir sansür uygulayacak olunsaydı yüzme ve voleybol müsabakalarını da yayınlamamaları gerekeceğini belirtmişti.

SON GÜNCELLEME

  • Videoda imzası yer alan mizah amaçlı içerik üreten “Fotogos” ve “Nerebe” hakkında bilgi eklendi. 28/02/2018 10:37

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

YouTube, Sansürlü videonun aslı Holiday Ice Show videosu, 10 Aralık 2011

YouTube, Logonun montajlandığı video, 30 Ocak 2014

Sözcü, TRT’nin buz pateni yarışlarını yayınlamayacağı ile ilgili haber, 11 Mayıs 2015

Hürriyet, TRT’nin buz patenini yayınlayacağıyla ilgili açıklama yaptığı haber, 23 Ocak 2014