Trump, 1998 yılında Cumhuriyetçilere “aptal” dedi mi?

İDDİA: Donald Trump 1998’de People dergisine verdiği röportajda “Bir gün aday olursam Cumhuriyetçi bir aday olurum, çünkü onlar, oy verenlerin en aptalları” dedi.

YANLIŞ

Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) başkanlık yarışında delegelerin çoğunu kazanarak öne geçmesi sosyal medyada birçok iddianın dile getirilmesine sebep oldu.

Bunlardan biri de Trump’ın 1998’de söylediği iddia edilen sözler. İddiaya göre Trump 1998’de People isimli bir dergiye verdiği röportajda şu sözleri sarf etti:

“Eğer başkanlık için yarışacak olsam, Cumhuriyetçi olarak yarışırdım. Ülkedeki oy verenlerin en aptal grubu onlar. Fox TV haberlerinde gördükleri her şeye inanıyorlar. Yalan söyleyebilirdim ve onlar da bu yalanları yerdi. Bahse varım, oyum tavan yapardı.”

donald-trump-people-magazine-cumhuriyetciler-aptal-dedi-iddiasi

Bir görsel üzerine yazılan bu yazı ilk olarak 2015 yılının Ekim ayında paylaşılmaya başlandı. Görselin kolayca hazırlanmış, sahte bir caps olduğu belli olsa da Trump’ın 1998 yılına ait, bu sözleri sarf ettiği bir röportaj bulunmadığını da söylemekte fayda var.

Trump sık sık dergilere ve gazetelere çıkan bir karakterdi ve medyada boy göstermesinin en temel sebebi çoğunlukla aşırılıklarla dolu hayatı ve zenginliğiydi. Örneğin 1987’de People dergisine kapak olduğunda konu politikadan çok Trump’ın zenginliğiydi. 1988’de The Oprah Show’a katılan Trump başkanlık için seçime girmek konusundaki fikirlerini açıklarken hala bu konuda netleşebilmiş değildi.

trump-people-magazinetrump-people-zenginlik

1998’de Cumhuriyetçilere destek oluyordu

People dergisine verdiği iddia edilen röportaja iliştirilen 1998 tarihi, Donald Trump’ın Bush’u ve Cumhuriyetçi Parti’nin seçim kampanyasını desteklediğinin duyulduğu yıldı. Yani 1998’de Cumhuriyetçilere “aptal” demek yerine, Trump, onlara destek oluyordu.

Trump 1999’da CNN’de katıldığı Larry King Live programında da şöyle söylüyordu:

Ben kayıtlı bir Cumhuriyetçiyim. Epey muhafazakar biriyimdir. Sosyal konularda, özellikle de sağlık politikası konusunda oldukça liberalim.

Yine 1998’de NBC’deki bir programda, Trump kürtaja kesinlikle karşı olduğuna vurgu yapıyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.