Trump’a el hareketi yapan kadının fotoğrafının güncel olduğu iddiası 

İDDİA: ABD Başkanı Trump’a el hareketi yaptıktan sonra işten atılan kadının fotoğrafı yeni tarihli. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, Sabah, VeTürkiye, Tv 100, Kamupersoneli, Habergolabal, ABD Post, İnternethaber gibi mecralarda yer alan ve ABD Başkanı Donald Trump’a el hareketi yapan bisikletli kadın fotoğrafının güncel olduğu iddia edildi. Buna göre Trump’ın golf oynamaya gittiği sırada orta parmağını gösteren Juli Briskman, hareketinden dolayı işinden de oldu. 

Bir kullanıcı tarafından 25 Mayıs 2020 tarihli bir paylaşımda bisikletli kadının da olduğu gönderi yaklaşık 17 bin kişi tarafından beğenildi

Ancak fotoğraf güncel değil, eski tarihli. 2017 yılında golf oynamaya giden Trump’a hareket yapan Juli Briskman, daha sonra işinden çıkarılmış. Güncel olay ise ABD’nin Sterling kentinde 23 Mayıs 2020’de yaşanmış. Yeni koronavirüs salgınına rağmen golf oynamaya giden Trump’a yoldan geçen bir kadın el hareketi yaparak tepki göstermiş.

Bisikletli kadın fotoğrafı eski tarihli

ABD’nin Virginia eyaletindeki Sterling şehrinde golf oynamaya konvoyuyla birlikte giden Donald Trump’a bisiklet üzerinden el hareketi yapan Briskman’ın fotoğrafına Getty Images üzerinden ulaşılabiliyor

Ekim 2017’de çekilen fotoğraf o dönem ABD’de gündem olmuş. Fotoğrafın ortaya çıkmasının ardından Briskman’ın şirketiyle olan ilişkisi sonlandırılmış. Briskman 2019’da yapılan seçimlerde Loudoun İlçe Denetim Kurulu’na katılmaya hak kazanmış.

Son olaydaki kadın farklı bir kişi

Yeni koronavirüs salgını yüzünden hayatını kaybedenlerin 100 bine yaklaştığı ülkede Başkan Trump’ın golf oynamaya gitmesi tepkilere neden oldu. Trump, 24 Mayıs 2020’de daha önce olduğu gibi Sterling’deki Ulusal Golf Kulübü’ne gittiği sırada yoldan geçen bir kadın kendisine orta parmağını gösterdi.

Bahsi geçen fotoğrafa da Getty Images’da mevcut.  24 Mayıs tarihli fotoğrafta kaldırımda yürüyen bir kadının Trump’a orta parmağını gösterdiği fark edilebiliyor

Trump’ın geçtiği güzergahta bulunan başka vatandaşların da pankartlarla beraber başkanı protesto ettikleri anlaşılıyor

Sonuç olarak salgın sırasında golf oynamaya giden Trump’a bazı vatandaşların tepki gösterdiği doğru ancak Briskman’a dair güncel şekilde sunulan fotoğraflar ve olay eski tarihli. Eski olayların güncel olarak sunulması sosyal medyada sık rastlanan yanlışlardan da biri. Yine geçtiğimiz günlerde Bursa’daki bir mağarada koronavirüse aldırmadan yarasa öpen kişiye dair görüntüler eski olmasına rağmen yeni gibi sunulmuştu.

Kaynaklar

Getty Images, Briskman’ın olduğu fotoğraf karesi, Ekim 2017

Getty Images, Son olayın olduğu ana dair fotoğraf karesi, 24 Mayıs 2020

Huffington Post, Briskman hakkındaki haber, 6 Kasım 2019

Vogue, Briskman hakkındaki başka bir haber, 6 Kasım 2019

Kaynaklar

Getty Images, Briskman’ın olduğu fotoğraf karesi, Ekim 2017

Getty Images, Son olayın olduğu ana dair fotoğraf karesi, 24 Mayıs 2020

Huffington Post, Briskman hakkındaki haber, 6 Kasım 2019

Vogue, Briskman hakkındaki başka bir haber, 6 Kasım 2019