TÜBİTAK’ın nohut suyunu tanesinden ayıran kaşığı son 15 yılın en başarılı projesi seçtiği iddiası

İDDİA: TÜBİTAK, nohut suyunu tanesinden ayıran kaşık projesini son 15 yılın en başarılı projesi olarak seçti.

YANLIŞ

Sosyal medyada TÜBİTAK’ın “nohut tanesini suyundan ayıran kaşık projesini” son 15 yılın en başarılı projesi olarak seçtiği iddia edildi. İddia, Mayıs 2017’de “Dünyanın ucunda bir gül açmış” isimli Facebook sayfası tarafından yayınlanmış ve 550 kullanıcı tarafından paylaşılmıştı. Son olarak 16 Ocak’ta “Takunya” isimli Facebook sayfasında yeniden paylaşılan görsel 3 bine yakın kullanıcı tarafından beğenildi.

İddia parodi haber sitesi kaynaklı

Ancak, TÜBİTAK’ın “nohut suyunu tanesinden ayıran kaşık projesini” son 15 yılın en başarılı projesi olarak seçtiği iddiası doğru değil.

TÜBİTAK’ın internet sitesinde yer alan, başvuru yapılan projeler listelerinde böyle bir projeye rastlanmıyor. Görselin Resmi Gaste isimli parodi içerik üreten sitede mizah amaçlı olarak kullanıldığı görülebiliyor.


2014 yılında kurulan ve “Mizahın şakası olmaz” sloganıyla yayın yapan Resmi Gaste kendisini şöyle tanımlıyor: “Bu sitede duyduğun her şey asılsız. Ama duyduklarına itibar etmemen için hiçbir neden yok. Resmi Gaste sağlığa zararlı değildir. Okuyun, okutun.”

TÜBİTAK’la ilgili bu tür iddialar revaçta

TÜBİTAK hakkında son zamanlarda ortaya atılan bu tür iddiaların revaçta olduğunu söylemek mümkün. teyit.org’un daha önce yayınladığı “TÜBİTAK sergisinde su ile çalışan cami çeşmesi”, “TÜBİTAK – ASELSAN ortak yapımı mıstaka” ve “TÜBİTAK’ın Hadron çarpıştırmak Allah’a şirk koşmaktır açıklaması” gibi analizler bu durumu göstermek açısından örnek olarak verilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

TÜBİTAK, Başvuran tüm projeler

Resmi Gaste, TÜBİTAK, nohut tanesini suyundan ayıran kaşık projesini son 15 yılın en başarılı projesi seçti, 13 Mayıs 2017

teyit.org, TÜBİTAK sergisinde “Su ile çalışan cami çeşmesi” isimli bir projenin yer aldığı iddiası, 23 Temmuz 2017

teyit.org, TÜBİTAK – ASELSAN ortak yapımı ıstaka iddiası, 16 Haziran 2017

teyit.org, TÜBİTAK’ın “Hadron çarpıştırmak Allah’a şirk koşmaktır” açıklaması parodi, 19 Haziran 2015