Turizm fuarlarında Türkiye’yi tanıtacak kadın personel için tasarlanan kıyafet iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Uluslararası turizm fuarları için 2017 Türkiye kadın tanıtım kıyafetleri.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, aynı kıyafetleri giymiş sekiz kadının yer aldığı fotoğrafın, uluslararası turizm fuarlarında Türkiye’yi tanıtacak kadın personel için tasarlanan kıyafeti gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, 2012’de Rize İl Müftülüğü’nün web sitesinde yer alan “Bayan Hafızlar için İcazet Merasimi” başlıklı haberde yer alıyor. Haberde, “müftülüğe bağlı Felenksu Kız Kuran Kursu’nda hafızlığını tamamlayan 8 öğrencinin belgelerini aldıkları” belirtiliyor.

Rize İl Müftülüğü’nün sitesinde yer alan haberdeki diğer fotoğraf.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Tanıtma Genel Müdürlüğü, teyit.org’a uluslararası turizm fuarlarında Türkiye’yi tanıtmakla sorumlu kadın personel için bir kıyafet standardının olmadığını belirtti.

Türkiye’nin yer aldığı uluslararası turizm fuarlarına dair bilgi ve fotoğraflara Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşmak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.