Türk bayraklı çizim Türkiye’de yaşayan bir Suriyeli tarafından yapılmadı

İDDİA: Türkiye'de yaşayan bir Suriyeli tarafından yapılan çizim.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Türk Bayrağı’ndaki hilali bir ağız ve yıldızı da bu ağızdan kaçan insanlar olarak tasvir eden bir illüstrasyonun çizerinin Türkiye’de yaşayan Suriyeli bir kişi olduğu iddia edildi.

Twitter’da 23 Temmuz 2019’da kacsaatolduson isimli hesap tarafından da paylaşılan iddia şimdiye kadar bin 600 beğeni ve yaklaşık 230 retweet aldı.

Ancak söz konusu illüstrasyonu Türkiye’de yaşayan bir Suriyelinin çizdiği iddiası doğru değil. İllüstrasyonun sahibi Moustafa Jacoub isminde Suriye asıllı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir çizer. Jacoub’un Suriye’deki iç savaşa dikkat çekmek ve ülkelerin mültecilere ilişkin politikalarını eleştirmek için hazırladığı birçok çalışma bulunuyor. Moustafa Jacoub Teyit’e söz konusu illüstrasyonu çizmedeki amacının “Suriyeliler dahil olmak üzere totaliter rejimlerde yaşayan ve ifade özgürlüğü arayan insanların sesi olmak” olduğunu belirtti.

İllüstrasyonun sahibi Suriye asıllı ABD’de yaşayan bir sanatçı

Sosyal medyada paylaşılan görsel yaklaştırıldığında sağ altında “M. Jacoub 2019” ibaresinin yer aldığı görülebiliyor.

Bu isim internette aratıldığında karşımıza görsel tasarımcıların kullandığı Behance, Devianart gibi platformlarda kullanıcı olan Moustafa Jacoub isimli bir çizer çıkıyor. Jacoub’un profil bilgilerinde yer alan biyografi kısmına bakıldığında ise kendisinin ABD’nin Texas eyaletinin Houston şehrinde yaşadığı bilgisine ulaşılıyor. 

Teyit, Moustafa Jacoub’a ulaştı. Jacoub, kendisinin Suriye asıllı bir Arap olduğunu söyledi ve iddia konusu çizimin kendisine ait olduğunu belirtti. Çizer, Suriye İç Savaşı sırasında Almanya’da 2 sene yaşadığını sonrasında ise Houstan’a taşındığını ve şu an freelance çalışan bir görsel sanatçı olduğunu ifade etti. 

Çizer amacının Türk Bayrağı’nı aşağılamak olmadığını belirtti

Jacoub, Türk Bayraklı illüstrasyonu çizerken hiçbir şekilde bayrağa saygısızlık etmek veya Türk milletini aşağılamak için böyle bir şey yapmadığını ekledi. Moustafa Jacoub illüstrasyonu çizmedeki amacının “Suriyeliler dahil olmak üzere totaliter rejimlerde yaşayan ve ifade özgürlüğü arayan insanların sesi olmak” olduğunu belirtti. Son olarak yanlış anlaşıldığını söyleyen Jacoub, Türkiye’ye savaştan kaçarak gelen Suriyelilere birçok hakkın tanındığını ve herkesin bu haklara saygı göstermesini istediğini ekledi. 

Jacoub’un Twitter hesabına bakıldığında iddia konusu illüstrasyonu ilk olarak 23 Temmuz 2019’da kendi hesabından paylaştığı anlaşılıyor. Jacoub ayrıca 24 Temmuz’da hesabından paylaştığı başka bir tweette illüstrasyonu paylaştıktan sonra birçok Türk’ün ona neden ülkesine dönmeyip savaşmadığını sorduğunu, kendisinin silahının kalemi ve düşünce özgürlüğü olduğunu ve bunlarla ülkesini silahlardan daha iyi savunduğunu açıklıyor.

Jacoub daha sonrasında aynı çizimin devamını da paylaştı.

Jacoub’un benzer birçok çalışması bulunuyor

Çizerin Facebook hesabından daha önce internette yayımlanmış benzer birçok tasarımı görülebiliyor. Hesaplarında kendisi, görseller üzerinde değişiklikler yaparak onları daha çarpıcı hale getirerek hazırladığını belirtiyor.

“Meet The Syrians” (Suriyelilerle Tanışın) isimli projenin internet sitesinde dünyanın pek çok yerindeki Suriyeli tasarımcıların arasında yer alan biyografisinde Moustafa Jacoub’un “Mesajım şudur: hikayeler insanlarla ilgilidir, verilerle değil, istatistiklerle değil. Sanatımla birlikte ülkemde olan bitenin hikayesini insanlara aktarmaya çalışıyorum. Hissettiğimiz zaman, diğer insanlara daha çok bağlanırız. Sanatım, hikayeleri hissettirmeye, insanlar arası bağlantı kurmaya ve duygu getirmeye çalışıyor.”  ifadelerini kullandığı fark edilebiliyor.

The OSCE Magazine’in 2016’da yayımlanan ilk sayısının kapağını da Jacoub çizmiş. Kapak içerisinde yer alan bilgide çizerin Houstan’da yaşayan bir Suriyeli olduğu belirtiliyor.

The OSCE Magazine 2016 sayısı kapağı

Jacoub, 2012’de Suriye’deki iç savaşa dünya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla çeşitli illüstrasyonlar hazırlamış. Bu illüstrasyonlarda Steve Jobs gibi pek çok ünlü kişinin fotoğraflarının altına “I AM SYRIAN” (BEN BİR SURİYELİYİM) ifadesini eklemiş. 

Creative Resistence (Sanatsal Direniş) isimli internet sitesinde Moustafa Jacoub’un ABD’deki göçmen politikalarını eleştirmek amacıyla hazırladığı ve üzerinde Başkan Donald Trump’ın da olduğu bir görsel görülebiliyor.

İllüstrasyonda Trump’ın imzasının üzerinde “Syrian refugees NOT welcome” (Suriyeli mülteciler GELEMEZ) ifadesi yer alıyor.

Sonuç olarak Teyit, tartışma konusu olan illüstrasyonu çizen Suriye asıllı bir Arap olan ve şu an ABD’de yaşayan Moustafa Jacoub’a ulaştı. Jacoub, söz konusu illüstrasyonu çizerken amacının Türk Bayrağı’nı aşağılamak olmadığını belirtti. Moustafa Jacoub, söz konusu illüstrasyonu Suriyeliler dahil bir toplumdaki her türlü totaliter rejimde yaşayan ve ifade özgürlüğü arayan kişilerin sesi olmak için yaptığını belirtti. Jacoub’un Suriye’deki iç savaşa dikkat çekmek ve ülkelerin mültecilere ilişkin politikalarını eleştirmek için hazırladığı birçok çalışma bulunuyor. İddia, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “çarpıtma”ye örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

Creative Resistence, Trump ile ilgili illüstrasyon, 30 Eylül 2017

Twitter, Jacoub’un paylaştığı diğer illüstrasyon, 23 Temmuz 2019

Egypt Today, Jacoub’un ünlü kişilerle ilgili yaptığı çalışmanın haberi, 2 Mart 2018

Facebook, Jacoub’un yaptığı tasarımları paylaştığı hesabı

The OSCE Magazine Issue 1, Ocak 2016

Moustafa Jacoub ile e-posta üzerinden yapılan görüşme, 24 Temmuz 2019 / 16.45

Meet the Syrians, Jacoub’un cümleleri

Devianart, Sanatçının hesabı

Behance, Sanatçının hesabı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Creative Resistence, Trump ile ilgili illüstrasyon, 30 Eylül 2017

Twitter, Jacoub’un paylaştığı diğer illüstrasyon, 23 Temmuz 2019

Egypt Today, Jacoub’un ünlü kişilerle ilgili yaptığı çalışmanın haberi, 2 Mart 2018

Facebook, Jacoub’un yaptığı tasarımları paylaştığı hesabı

The OSCE Magazine Issue 1, Ocak 2016

Moustafa Jacoub ile e-posta üzerinden yapılan görüşme, 24 Temmuz 2019 / 16.45

Meet the Syrians, Jacoub’un cümleleri

Devianart, Sanatçının hesabı

Behance, Sanatçının hesabı