Türk hackerların NASA’nın internet sitesini ele geçirdiği iddiası

İDDİA: Türk hackerlar NASA’nın internet sitesini ele geçirdi.

YANLIŞ

Yeni Akit’in yaptığı bir haberde, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) internet sitesinin “Aslan Neferler Tim” isimli Türk hacker grubu tarafından ele geçirildiği iddia edildi ve sitenin ekran görüntüsü olduğu iddiasıyla bir fotoğraf yayınladı. Yeni Akit’in yaptığı bu haber bazı haber siteleri tarafından kullanıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. Yani, OdaTV ve Cumhuriyet Gazetesi’nin haberlerine de konu olan şaka Yeni Akit tarafından hacklenme olarak haberleştirildi.Yeni Akit, yukarıdaki ekran görüntüsünü paylaşarak hacker grubunun NASA’nın sitesini ele geçirdiğini ve böyle bir mesaj bıraktığını belirtti. Ancak, NASA’nın internet sitesinin Türk hacker grubu tarafından ele geçirildiği iddiası doğru değil. NASA’nın resmi internet sitesine herhangi bir sızma olmadı. NASA’nın web adresi “https://vho.nasa.gov/vxo/metadata.php?d&id=” şeklinde yazılıp, linkin sonuna yapılan eklemelerle “imza atmak” veya mesaj bırakmak mümkün.

https://vho.nasa.gov/vxo/metadata.php?d&id=” şeklindeki adres ise şu anda çalışmıyor.

İddianın ortaya çıktığı 11 Ekim tarihinde NASA’nın internet sitesine bakıldığında böyle bir durumun olmadığı da açıkça görülüyor.

Başka kullanıcıların da söz konusu linki kullanarak elde ettikleri görüntülere ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Web Archive, İddianın ortaya çıktığı tarihte NASA’nın internet sitesi, 11 Ekim 2017