Türkiye’de ve Avrupa’da bulunan Starbucks şubelerinin sayıları hakkındaki iddialar

İDDİA: Türkiye’de, pek çok Avrupa ülkesine göre daha fazla sayıda Starbucks şubesi var.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre, Türkiye’de bulunan Starbucks şubeleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla. İddiada, İtalya’da 1 şubesi bulunan kahve zinciri Starbucks’ın Türkiye’de 408 şubesi bulunduğu belirtiliyor.

Twitter’da Meltem Babaoğlu tarafından paylaşılan bu iddia 24 bine yakın beğeni 9 binden fazla retweet aldı.


Türkiye’de bulunan Starbucks şubelerinin diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla olduğu iddiası doğru. Mayıs 2018 verilerine göre Türkiye’de 428 Starbucks şubesi bulunuyordu. 2 Ocak 2019 itibariyle ise Türkiye’deki Starbucks şubesi sayısı 470’e yükseldi.

Türkiye Avrupa ülkeleri arasında ikinci

1971 yılında ilk mağazasını Seattle’da açan kahve zinciri markası Starbucks, Türkiye’ye 2003 yılında ilk mağazasını açmıştı. 2018 Mayıs ayı verilerine göre Türkiye’de 428 şubesi bulunuyordu. 2 Ocak 2019 itibariyle ise Türkiye’deki Starbucks şubesi sayısı 470’e yükseldi. Starbucks’ın verileriyle hazırlanan ve Statista isimli istatistik sitesinde bulunan grafiğe göre, Türkiye Avrupa ülkeleri içerisinde en çok şubeye sahip ikinci ülke. İlk sırada ise bin 30 şubeyle Birleşik Krallık yer alıyor.

Avrupa’daki Starbucks şubelerinin ülkelere göre sayısı, Ocak 2019

Türkiye’nin ardından üçüncü sırada bulunan Fransa’da ise 175 şube bulunuyor. Grafiğe göre, iddiada yer alan haritadaki sayılar büyük oranda doğru.

İtalya’nın kahve kültürüne uygun bulunmadığı için tartışılan Starbucks’ın ilk mağazası ise Mayıs 2018’de Milan’da açıldı.

Avrupa ülkelerinde yaygın olarak McCafe ve Costa şirketleri bulunuyor

Starbucks’ın en fazla şubesi olan Birleşik Krallık’ta İngiltere merkezli kahve zinciri Costa’nın ise 2121 şubesi bulunuyor.

McDonalds’ın alt markası olan McCafe de Avrupa’da pek çok şubesi bulunan kahve zincirleri arasında. 2017 yılı verilerine göre Almanya’da bulunan McCafe sayısı 850 ve bu sayı Starbucks’a ait şube sayısının 5 katından fazla.

SON GÜNCELLEME:

  • Starbucks şube sayıları Statista verilerine göre güncellendi. (12 Mayıs 2019 / 13.00)

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Statista, Avrupa'daki Starbucks sayıları, Ocak 2019

Starbucks.com, İtalya'da açılan Starbucks hakkında haber

The Guardian, İtalya'da açılan ilk Starbucks mağazası hakkında haber, 8 Mayıs 2018

Statista, Birleşik Krallık'ta hizmet veren kahve zincirlerinin şube sayıları, 2016

Statista, Almanya'da Starbucks ve McCafe şube sayılarının karşılaştırılması, 2006-2017