Uçakta namaz kıldıktan sonra kabin memuruna saldıran yolcunun Türk olduğu iddiası

İDDİA: Yolcu uçağında namaz kıldıktan sonra kabin memuruna saldıran yolcu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

YANLIŞ

İnternet sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir videonun, uçakta namaz kıldıktan sonra kabin memuruna saldıran Türkiye vatandaşı bir kişiyi gösterdiği iddia edildi. Söz konusu videoda uçaktaki bir yolcunun koridorda namaz kıldığı ve o sırada kendisini bekleyen kabin memurunu yumrukladığı görülüyor. 

Twitter’da Biz10TV adlı kullanıcı tarafından paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 900 kişi tarafından beğenilirken 400’den fazla kullanıcı tarafından retweet edildi. 

Videoda, namaz kıldığı için uyarılması üzerine kabin memuruna saldıran kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu iddiası doğru değil. Olay, Ocak 2019’da Fransa’dan Tunus’a giden bir yolcu uçağında yaşanmış. Videoda bulunan kişi Tunuslu.

Olay 24 Ocak 2019’da yaşandı

AirLive isimli internet sitesinde 25 Ocak 2019’da yer alan bir habere göre Paris’ten Tunus’a gitmek için kalkan Transavia Havayolları’na ait uçakta bulunan yolcu, kabinin önünde namaz kılmaya başladı. Ardından bu durumu pilota bildiren kabin memuru yolcudan yerine geçmesini istedi. Namazını bitiren yolcu ise kabin memuruna yumruk attı. Haberde iddia konusu videoya da yer verilmiş.

Yolcu olaydan sonra gözaltına alındı

Aynı olay The Sun isimli haber sitesinde de Ocak 2019’da yer almış. The Sun’daki bilgilere göre Tunuslu yolcunun attığı yumruğun ardından uçağın pilotu Fransa’nın Nice şehrine acil iniş yapmış ve polise haber verilmiş. Polis yolcuyu uçaktan indirmek isteyince ise Tunuslu kişi polis ekiplerine de saldırmış

24 Ocak 2019’da YouTube’da yüklenen ve uçaktaki yolculardan birinin kaydettiği görüntülerde saldırganın “Allahu Ekber” diye bağırmaya başladığı fark edilebiliyor. Polisin uçağa geldiği anlar da diğer yolcular tarafından kaydedilmiş

İddia konusu videodaki kişinin üstünde beyaz renkli bir kapüşon olduğu görülebiliyordu. Yolcuların kaydettiği videoda da yerinden kaldırılan Tunuslu kişinin üzerindeki kapüşonun aynı olduğu anlaşılıyor.

Mirror’da yer alan başka bir haberde ise olaya şahit olan yolcuların adamın Bana yardım etmelisinizi ben de sizin gibi Tunuslu’yum. dediğini ifade ettikleri bilgisi bulunuyor.

Sonuç olarak, olay Fransa’dan Tunus’a gitmekte olan uçakta bir yolcunun namaz kılmasıyla başlıyor. Yolcu, kendisini uyaran kabin memuruna yumruk atıyor. Kabin memuruna saldıran kişi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil Tunus vatandaşı. İddia, yanlış bilginin ev yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek gösterilebilir.  

Kaynaklar

Airlive.net, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

Mirror News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

Sputnik News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

HaberTürk, Konu ile ilgili haberi, 22 Ağustos 2019

DailyStar News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

The Sun, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Airlive.net, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

Mirror News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

Sputnik News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

HaberTürk, Konu ile ilgili haberi, 22 Ağustos 2019

DailyStar News, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019

The Sun, Konu ile ilgili haberi, 25 Ocak 2019