Umre’ye gitmek isteyen 120 kişilik kafilenin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiası

İDDİA: Sadi Erkılıç Umre’ye gitmek isteyen 120 kişilik kafileyi Rio Karnavalı’na götürdü.      

YANLIŞ

Gazete Yeni Gün, Deliden Haber, Biliyomuydun gibi sitelerde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Sadi Erkılıç isimli turizm şirketi yöneticisinin 120 kişilik Umre kafilesini Rio Karnavalı’na götürdüğü iddia edildi. teyit.org’a ihbar olarak gönderilen haberlerde Erkılıç’ın “Kötü bir niyetim yoktu” ifadelerini kullandığı da belirtildi. İddia Facebook’ta yer alan gönderilerde binden fazla paylaşım aldı.

Ancak 120 kişilik kafilenin Umre yerine Rio Karnavalı’na gittiği iddiası doğru değil. İddianın kaynağı yaptığı parodi haberlerle bilinen Zaytung.

Zaytung’un Şubat 2013’te “Müşterilerini Umre Yerine Yanlışlıkla Rio Karnavalı’na Götüren Tur Şirketine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor” başlığıyla yayınladığı parodi içerikte şu ifadeler yer almıştı:

Umre turu için başvuran 120 civarında müşterisini yanlışlıkla Rio Karnavalı için Brezilya’ya götürdüğü ortaya çıkan Turaz Tur isimli firmada sular durulmuyor. Umre’ye gitmek üzere evlerinden ayrılan dedelerini, dünyaca ünlü Rio Karnavalı yürüyüşü sırasında samba okulu kortejlerinin içerisinde gören ailelerin ihbarıyla ortaya çıkan skandalın ardından şirketin merkez binasının önünde toplanan öfkeli kalabalık bir an önce hatanın düzeltilmesini isterken, suçlamaları reddeden firma, aileleri sağduyuya davet etti.

Parodi içerik yayınlandığı tarihte Kocaeli Gazetesi köşe yazarı M. Tanzer Ünal tarafından da gerçek olduğu düşünülerek köşe yazısı haline getirilmişti.

Sadi Erkılıç olduğu ve Rio Karnavalı’nda çekildiği iddiasıyla ilgili haberlerde paylaşılan fotoğraf ise Tekirdağ’da 2016 yılında düzenlenen 52. Uluslararası Kiraz Festivali’nden. Fotoğraftaki kişi ise güreş ağası Halil Sayı.

Kaynaklar

Zaytung, Müşterilerini Umre Yerine Yanlışlıkla Rio Karnavalı'na Götüren Tur Şirketine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Mynet, Rio Karnavalı gibi Kiraz Festivali

Milliyet, Güreş ağası başkan vekili İmrak’ı festivale davet etti