Uzungöl fotoğrafları ve gölün etrafındaki yapılaşma iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Trabzon Uzungöl’deki yapılaşma.

DOĞRU

Sosyal medyada Trabzon’daki Uzungöl olduğu iddiasıyla dolaşıma giren fotoğraflarla Uzungöl’ün eski ve yeni hallerinin karşılaştırılarak Uzungöl’ün etrafının yapılaşmaya açıldığı ve doğal alanının bozulduğu iddia edildi.  

Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı gösteren fotoğraf doğru. Uzungöl ile ilgili tanıtım, haber ve fotoğrafların yayınlandığı uzungol.org sitesinin “resim galerisi” bölümünde Uzungöl’ün eski ve yeni haline ait birçok fotoğraf bulunmakta.

Sosyal medyada paylaşılan ve Uzungöl’ün eski hali olduğu belirtilen fotoğraf birçok yerde Uzungöl’ün tanıtımı için kullanılıyor. Kimin çektiğine dair internette bir veriye ulaşılamazken aynı fotoğraf uzungol.org sitesine 2007 tarihinde yüklenmiş.

Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşmayı gösteren fotoğraf ise yine geçmiş tarihlerde çeşitli haber sitelerinde, Uzungöl ile ilgili yazılan yazılar ve tanıtımlarda kullanılmakta.  Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa benzer bir görüntü 2012 tarihinde uzungol.org sitesinde mevcut.

Ayrıca Çaykara Belediyesi’nin resmi sitesindeki “Karma Fotoğraflar” bölümünde 2015 yılında yüklenmiş benzer fotoğraflar bulmak mümkün.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf.

Ayrıca Google Haritalar kullanılarak da Uzungöl’ün etrafında farklı yıllarda çekilen fotoğraflar görülebilir.

Uzungöl – Mayıs 2016

Uzungöl’de 2015 yılında drone ile havadan yapılan çekimlerde de Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı görmek mümkün. Ayrıca YouTube’da vatandaşlar tarafından farklı yıllarda çekilmiş Uzungöl’e ait birçok video mevcut.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün “Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı”nda da Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı gösteren fotoğraflar yer almakta.  

Günün Yalanları’nın paylaştığı fotoğraf Uzungöl’ün bir bölümü

İddialar üzerine “Günün Yalanları” isimli kullanıcı, ilgili fotoğrafların gerçek olmadığını iddia etti ve Uzungöl’ün belirtildiği gibi yapılaşmaya açılmadığını ifade ederek farklı bir fotoğraf paylaştı.

“Günün Yalanları” isimli kullanıcının bu fotoğrafla tweetlediği görseller üzerinde oynama yapıldığı ve yapılaşmanın olmadığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu kullanıcının paylaştığı fotoğraf Uzungöl’ün bir bölümüne ait ve 2015 yılında bazı haber sitelerinin de kullandığı görselin bir benzeri.

Uzungöl’ün güney kısmını gösteren fotoğraftaki açıya rağmen, aynı bölgenin de zaman içerisinde yapılaştığını Google Earth’te görmek mümkün.

Uzungöl (Güney) 10 Temmuz 2010

Uzungöl (Güney) 23 Ekim 2014

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.