“Vampirler neden uzun yaşar?” isimli konferans iddiası

İDDİA: “Vampirler neden uzun yaşar” isimli konferans.  

DOĞRU

teyit.org’a ihbar olarak gelen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, 11-15 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek 11. Ulusal Kan Merkezleri ve Transfüzyon Tıbbı Kongresi’nde “Vampirler neden uzun yaşar?” başlıklı bir açılış konferansı yapılacağı iddia edildi.

Konuşmacı olarak Ercüment Ovalı’nın isminin görüldüğü görsel bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşıldı ve yaklaşık bin 700 kullanıcı tarafından beğenildi.

11. Ulusal Kan Merkezleri ve Transfüzyon Tıbbı Kongresi’nde “Vampirler Neden Uzun Yaşar?” isimli bir konferans düzenleneceği iddiası doğru. Ancak kronik parabiosis ve yaşlanma konulu açılış konferansının ismi esprili olması amacıyla bu şekilde konulmuş.

Konferansa kalan sürenin belirtildiği ve bilimsel programın açıklandığı resmi siteye bakıldığında Ercüment Ovalı’nın 11 Mart tarihli “Vampirler Neden Uzun Yaşar?” isimli konuşmasının açılış konferansı olarak belirlendiği görülebilir.

Konferansın ismi espri amaçlı

“Vampirler Neden Uzun Yaşar?” isimli konferansın konuşmacısı olarak belirtilen Ercüment Ovalı’ya ulaşan teyit.org, başlığın espri amacıyla seçildiği bilgisini edindi. Ovalı ayrıca, konferansta elbette vampirlerin konuşulmayacağını ancak esprinin anlaşılmadığını da belirtti. Başlığın “cronic parabiosis and aging” şeklinde olması durumunda herhangi bir eleştiri almayacağını ifade eden Ovalı, konuşmasına temel oluşturan ve Nature Dergisi’nde yayınlanan 8 makaleden birini de paylaştı.  

Ovalı, söz konusu konferansta, genç insanların kanında bulunan egzozom adı verilen kök hücre paketçiklerinin doku rejenerasyonunu sağladığının gösterileceğini ve yaşlılığın aslında en yaşlı hücre tarafından genç hücrelere de öğretildiğini, yaşlılığın öğrenilen bir süreç olabileceğinin tartışılacağını da sözlerine ekledi.

Konu hakkında açıklama yapan Ulusal Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği ise şu ifadeleri kullandı:

Ercüment Ovalı kimdir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Acıbadem Hastanesi Kemikiliği Nakli Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak halen görevine devam ediyor. Kök hücre ve hücresel tedavi alanında çalışmalarıyla tanınan Ovalı, “Kan ve Kök Hücreden Yapay Deri Üretimi” çalışması ile ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin “En İyi Deneysel Araştırma” ödülünü almıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.