Video Boris Johnson’ı değil 94 yaşındaki bir hastayı gösteriyor

İDDİA: Video yoğun bakımdan çıkmış Boris Jonhnson’ı gösteriyor.

YANLIŞ

Sözcü, Takvim, Hürriyet, Birgün, Yeni Akit, Haber 7, Gazete Vatan, Tele 1, Milliyet  gibi haber sitelerinde yer alan video ve videodan alınmış fotoğrafların Covid-19 tedavisi gördükten sonra yoğun bakımdan çıkan Boris Johnson’ı gösterdiği iddia edildi. İHA kaynaklı video 11 Nisan 2020 tarihinde CNN Türk Ana Haber Bülteni’nde gösterildi. 

Ancak iddia doğru değil. Video Barnet Hastanesi’nden taburcu edilen Dennis Palmer ismindeki 94 yaşındaki bir kişiyi gösteriyor.

Fotoğraf başkasına ait

Haberde yer alan görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında 9 Nisan 2020 tarihinde paylaşılmış bir videoya ulaşılıyor. Barnet Hastanesi’ne ait Royal Free London hesabından yapılan paylaşımda videonun Covid-19 tedavisi gördükten sonra taburcu edilen Dennis Palmer isimli 94 yaşındaki kişiyi gösterdiği belirtiliyor

Videoda yer alan detaylar ve haberlerde kullanılan görüntüler incelendiğinde iki paylaşımın aynı olduğu anlaşılabiliyor. 

“Barnet Hastanesi” ve “94 yaş” anahtar kelimeleriyle yapılan aramalarda da birçok haber sitesinde Dennis Palmer adlı hastanın taburcu olduğu anı gösteren ve Türkiye’de kullanılan görüntülere rastlamak mümkün. Ayrıca teyit platformu Elinika Hoaxes da yaptığı bir analizde görüntülerin Boris Johnson değil Denis Palmer’a ait olduğunu ortaya koymuş.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a Mart sonunda yaptırdığı testlerde Covid-19 teşhisi konmuş, 5 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 tedavisi amacıyla St. Thomas hastanesinde tedavi altına alınmıştı. Johnson hastaneden taburcu edildikten sonraysa hastane personeline teşekkür etmişti.

Sonuç olarak haber sitelerinde paylaşılan fotoğraf ve videolar İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ait değil. İddia bu haliyle hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Royal Free London isimli hesabın paylaşımı, 9 Nisan 2020

ITV, Congratulations Dennis! Patient, 94, applauded by staff at Barnet Hospital after recovering from coronavirus, 11 Nisan 2020

Times Series, Patient, 94, cheered out of Barnet Hospital after beating coronavirus, 12 Nisan 2020

Watford Observer, Patient, 94, cheered out of Barnet Hospital after beating coronavirus, 12 Nisan 2020

Elinika Hoaxes, Παρουσίασαν βίντεο 94χρονου ως την έξοδο του Μπόρις Τζόνσον από την εντατική, 12 Nisan 2020

Twitter, Boris Johnson’ın paylaşımı, 6 Nisan 2020

Time, U.K. Prime Minister Boris Johnson Tests Positive for Coronavirus, 27 Mart 2020

The Guardian, Boris Johnson leaves hospital as he continues recovery from coronavirus, 12 Nisan 2020