Video Covid-19 tedavisi sonrası kutlamalar sırasında vurulan birini göstermiyor

İDDİA: Videoda yeni koronavirüsü yenerek eve dönen biri, kutlamalar sırasında vuruluyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan bir videonun, Irak’ta Covid-19 tedavisi sona erdikten sonra, hastaneden evine döndüğü sırada yapılan kutlamalarda havaya ateş açılması nedeniyle vurularak hayatını kaybeden bir kişiyi gösterdiği öne sürüldü. Facebook’ta 4 binden fazla beğeni alan iddiaya Yeniçağ gibi haber siteleri de yer verdi.

Ancak iddia doğru değil. Olay Ürdün’de yaşandı ve videoda vurulduğu görülen kişi Covid-19 tedavisi sonrası değil, salgın nedeniyle alınan önlemler kapsamında hapishaneden erken tahliye olduktan sonra evine dönüyor. Olay bu sırada yaşanıyor.

Görüntülerdeki kişi erken tahliye sonrası vurulmuş 

Videodaki görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle arandığında, farklı haber sitelerinin konuyu ele aldığı görülüyor. Videoyla ilgili yapılan Arapça haber ve paylaşımlarda, Ürdün’de yaşanan olayda vurulan kişinin cezaevinden çıkan Sari Salem Wardat olduğu ve eve döndüğü sırada yapılan kutlamalarda havaya açılan ateş nedeniyle başından vurulduğu belirtiliyor.

Video ile ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığında İHA’nın, Al Jazeera’nin ve yerel haber sitelerinin olayın Ürdün’de geçtiği ve kişinin hapisten yeni çıktığı bilgisine yer verdiği görülüyor.

Al Jazeera’in 18 Nisan tarihli haberine göre Wardat, hapishaneden Ürdün’deki Covid-19 tedbirleri kapsamında erken tahliye edilen tutuklu ve hükümlüler arasında olduğu için ayrılıyor. Dönüşü için sokakta yapılan silahlı kutlamalar sırasında akrabalarından birinin silahından çıkan kurşunla vurularak hayatını kaybediyor.

Ürdün ilk koronavirüs vakasını 2 Mart 2020’de açıkladı. 21 Nisan 2020 itibariyle toplam vaka sayısı 428 olduğu, bunlardan 297 kişinin iyileştiği, yedi kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Ülkede 21 Mart’tan bu yana ise sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Videodaki kişi iyileşen bir Covid-19 hastası değil, hapishaneden tahliye olan bir mahkum ve olay Ürdün’de yaşandı. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.  

Kaynaklar

OrientNews, olayla ilgili haber, 15.04.2020

Youtube, olay videosu, 15.04.2020

İHA, Hapishaneden çıktı kutlama sırasında yanlışlıkla vurularak öldü, 15.04.2020

AlJazeera, Jordan celebratory gunfire kills inmate after COVID-19 release, 18.04.2020

AlMarsd, olayla ilgili haber, 15.04.2020

Btnews.online, Jordan: Prisoner released after 15 years killed by bullet at homecoming celebratory gunfire, 15.04.2020

AlJazeera, Jordan imposes state of emergency to curb coronavirus pandemic, 18.03.2020

Ministry of Health of Hashemite Kingdom of Jordan, COVID-19 Updates in Jordan, 21.04.2020

AA, Jordan confirms first death from COVID-19, 28.03.2020