Video Elazığ’a yardım götüren kamyonları göstermiyor 

İDDİA: Video, deprem sonrası Elazığ'a ihtiyaç malzemesi taşıyan kamyonları gösteriyor.

YANLIŞ

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen depremin ardından sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Elazığ’a yardım götüren kamyonları gösterdiği iddia edildi. 25 Ocak 2020’de eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından paylaşılan video, yaklaşık 2 bin 500 beğeni ve 11 bin 700 retweet aldı.

Ancak iddia doğru değil. Video 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü etkinlikleri sırasında konvoy oluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na ait kamyonları gösteriyor.

Görüntüler 15 Temmuz anma etkinliğinden

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın internet sitesindeki bir habere göre, 22 kamyon 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü organizasyonuna destek olmak için İstanbul D-100 karayolunda Türk bayraklarıyla konvoy oluşturdu. İçerikte kamyonların 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tankların çıkışını engellemek için kışlalar önüne çekilen araçlar olduğu bilgisi de paylaşılıyor. Haberde kullanılan kamyon görüntüleri, iddia konusu video görüntüleriyle örtüşüyor. 

Video görüntüleri, Daily Motion, Cumhuriyet, TRT Haber ve Star gibi sitelerde de paylaşılmıştı. Star’da ve Daily Motion’daki konvoy görüntüleri incelendiğinde bu kamyonların, Gökçek’in paylaştığı videodakilerle aynı olduğu görülebilir:

Görüntüler Twitter, Facebook, Instagram ve Tiktok’ta Ekim 2019’da gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı sırasında da, Suriye sınırına giden askerleri gösterdiği iddiasıyla paylaşılmıştı.

Sonuç olarak videonun deprem sonrası Elazığ’a yardım taşıyan kamyonları gösterdiği iddiası doğru değil. İddia, hatalı bilginin yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İBB Yol Bakım, 15 Temmuz’a özel Türk bayraklı araçlarımızla destek olduk

Trt Haber, 15 Temmuz'un sembolü hafriyat kamyonları Şehitler Köprüsü'nde,15 Temmuz 2017
Cumhuriyet, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Türk bayraklı kamyon konvoyu

Star, D-100'de Türk bayraklı kamyon konvoyu, 15 Temmuz 2017

Daily Motion, D-100’de Türk Bayraklı Kamyon Konvoyu, 2017