Video Fransa’da salgından dolayı AB’ye tepki olarak bayrak indirildiğini göstermiyor

İDDİA: Video Fransa’da yeni koronavirüs salgınındaki politikalara tepki nedeniyle AB bayrağının indirilmesini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun yeni koronavirüs salgını sırasındaki politikalar nedeniyle Avrupa Birliği’ni protesto eden Fransa’da, birliğin bayrağının yere indirildiğini gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Video 1 Mayıs 2019 tarihinde yapılan bir protesto gösterisinden.

Video 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden

İddiada yer alan videodaki görüntüler tersine görsel arama tekniğiyle aratıldığında, paylaşımın eski tarihli olduğu anlaşılabiliyor. Jeanmarcmorandini isimli siteden yapılan 3 Mayıs 2019 tarihli bir videoda, bayrağı indiren kişinin Florian Philippot olduğu bilgisi yer alıyor. Philippot ismiyle tarih birlikte aratıldığındaysa kişinin Twitter hesabında aynı paylaşıma ulaşılabiliyor. Philippot bayrağı yere attıktan sonra, aynı yerden iki video daha paylaşmış.

Florian Philippot, Fransa siyasetinde aşırı sağ görüşleriyle ünlü bir figür. Les Patriotes adlı oluşumun liderliğini yürütüyor ve 2012-2017 arasında da Le Pen başkanlığındaki Ulusal Cephe Partisi’nde başkan yardımcılığı yaptı. Avrupa Birliği karşıtı politikaları destekleyen yüksek sesli tepkileriyle bilinen Philippot’un eylemi, Fransa’da 2019 yılı boyunca devam eden sarı yelekliler hareketi sırasında ülkede yeniden yükselen AB’den çıkma akımının da bir parçası. Frexit olarak anılan eylemlerin bir parçası olan bayrak indirme haberi Türkiye’de haber sitelerinde de kendine yer buldu

Salgınla birlikte Avrupa’da bazı ülkelerde AB karşıtlığı tepkiler yeniden tartışılır olmaya başladı. Hatta kıtada en büyük can kaybı veren ülkelerden İtalya, yeterli desteği alamadığı için bu reaksiyonların en belirgin olduğu yerlerden. Fransa’da da AB’ye tepki büyüyor. Paylaşımın sahibi Philippot da yakın zamanda 1 Mayıs 2019’da yaptığı eylemi paylaşan bir kullanıcının tweetini retweet etti. Videonun yeniden yayılmasına bu da neden olmuş olabilir.

Bu süreç boyunca Philippot’un yanı sıra yöneticiliğini üstlendiği Les Patriotes’da da AB karşıtı paylaşımlar devam etti

Fransa’da 1 Nisan 2020 itibariyle 52 binden fazla kişi Covid-19 hastası, 3 bin 500’den fazla kişi de yaşamını yitirdi.

Sonuç olarak sosyal medyada paylaşıma sokulan video, yeni tarihli değil. 1 Mayıs 2019 tarihinde kaydedilmiş. İddia hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Jeanmarcmorandini.com, Une enquête ouverte contre Florian Philippot pour avoir décroché le drapeau européen du centre des finances publiques de la ville de Forbach en Moselle, 3 Mayıs 2019

Twitter, Florian Philippot’un paylaşımı, 1 Mayıs 2019 

Les Patriotes, Notre Charte des Patriotes

Le Monde, Florian Philippot annonce qu'il quitte le Front national, 21 Eylül 2017

Deutsche Welle, Sarı Yelekliler 1 yaşında | DÜNYA, 17 Kasım 2019

Ensonhaber, Fransa AB'den ayrılığa hazırlanıyor, 1 Mayıs 2019

Doğruhaber, Brexit'ten sonra sıra Frexit'te mi?, 2 Mayıs 2019

Hürriyet, İtalyan siyasetçilerden AB'ye büyük tepki, 1 Nisan 2020

Twitter, Les Patriotes’in paylaşımı, 7 Mart 2020

Johnsh Hopkins son veriler