Video: IŞİD feryat etti, Erdoğan’ı yardıma çağırdı iddiası

İDDİA / Video: IŞİD militanları feryat etti, ABD ve Recep Tayyip Erdoğan’ı yardıma çağırdı.

YANLIŞ

Arızalı TV, 7-24haber web sitelerinin yayınladığı, ardından Roj Nûçe, Dünyanın Renkleri gibi Facebook sayfalarında da paylaşılan bir videoda, IŞİD militanlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) yardıma çağırarak kendilerini kurtarmasını istediği iddia edildi.

Facebook’ta yüzlerce kez paylaşılan ve giriş ekranında “Suriye’deki mücahitlerin Suudi imamı Şeyh Muheysi’nin (A.R.O.) Halep’teki durumla ilgili yürekleri burkan, dimağları dumura uğratan tanıklığı… Selam ve dua ile” yazan videodaki alt yazılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle;

(Halep’te) rejimin ordusu burnumuzun dibine kadar geldi. Aşama aşama, yavaş yavaş ölüyoruz burada, sıkıştık kaldık. Ey Erdoğan hani neredesin? Erdoğan bizi otobüsle alsın ya rab.

Videonun giriş ekranında da belirtildiği gibi, yukarıdaki cümleleri sarf ettiği iddia edilen kişi Dr. Şeyh Abdullah el-Muhaysini. Ancak Muhaysini’ye atfedilen ve altyazıyla aktarılan sözler gerçeği yansıtmıyor.

Altyazıda yer alan ifadelerin aksine Muhaysini, Ahmed Esam isimli kişinin kendisine gelerek başka bir yere gitmek istediğini (savaşmak istemediğini) söylediğini aktarıyor ve onu cihat adına savaşmak için nasıl ikna ettiğini ve nasıl öldüğünü anlatıyor. Kuran’dan ayetler de okuyan Muhaysini, videoda yerde cansız bedeni gözüken Ahmed Esam’ın kanının “misk koktuğundan” bahsediyor.

isid-feryat-etti-abd-ve-erdogan-i-yardima-cagirdi

Orijinal versiyonu 2014’te YouTube’a yüklenen videonun tamamını aşağıda izleyebilirsiniz. (Hassas görüntü içerir.)

 

el-Muhaysini kimdir?

muhaysini

Al-monitor’da el-Muhaysini ile ilgili aktarılan bilgi şöyle:

24 Nisan 2013’te Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’da Suudi uyruklu Ömer El Muhaysini ve El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin ilk Suudi militanı olduğu söylenen Abdül Aziz El Osman, nam-ı diğer Ebu Ömer El Cezravi öldürülmüştü. Suudi Arabistan’ın nüfuzlu kurumlarından Fazileti Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Komitesi’nin eski başkanı, tanınmış din adamı Şeyh Muhammed El Muhaysini’nin kardeşi olan Ömer El Muhaysini ile Cezravi’nin İslam Devleti (İD) tarafından suikasta uğradığı iddia edilmişti.

Bu olaydan birkaç ay sonra Ömer El Muhaysini’nin kuzeni, genç yaşta isim yapan din adamı Abdullah El Muhaysini ailesini Mekke’de bırakarak Suriye’ye gittiğini duyurdu. Suriye’ye gidiş amacının İD’le diğer grupların arasını düzeltmek olduğunu söyleyen kuzen, İsviçre İslami Merkez Konseyi’ne verdiği mülakatta da şöyle dedi: “Irak El Kaidesi ile Irak İslam Devleti’nin hayranıydım. Onların yalanlara maruz kaldığını düşünüyordum.” Suudi devletinin koyduğu seyahat yasağına rağmen Suriye’ye gitme kararı aldığını anlatan Abdullah El Muhaysini “Seyahat yasakları koyarak Allah yolundaki mücahitlere destek verenlerin Suriye’ye gitmesini engellemek istiyorlar.” dedi.

Ayrıca İsviçre İslami Şura Meclisi’nin sorularını yanıtladığı röportajda el-Muhaysini, IŞİD’e katılan gençlere seslenerek “ahirette IŞİD’in komutan ve liderlerini desteklediklerinden ve yardım ettiklerinden dolayı cezalandırılacaklarını” belirtiyor.