Video operasyondan değil Medal of Honor adlı bilgisayar oyunundan

İDDİA: Video Pençe - Kaplan Harekatı’ndan.

YANLIŞ

Askeri harekatlar ve çatışmalar dönemi yanlış bilginin yayılması için uygun bir zemin yaratıyor. Kimi zaman geçmişten görüntüler karşımıza çıkıyor, kimi zaman da başka çatışmalardan iddialar. Bilgisayar oyunlarının çatışmalara aitmiş gibi paylaşılması da bu dönemlerin yaygın alışkanlıklarından. Sosyal medyada yaygınlaşan bir video da Pençe-Kaplan Harekatı’ndan olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Gönderilerden biri Facebook’ta 21 bin civarında paylaşım aldı

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler Medal of Honor isimli bilgisayar oyunundan.

Video bilgisayar oyunundan

İddiada yer alan video tersine görsel arama yöntemiyle Google üzerinden aratıldığında, görüntülerin Medal of Honor isimli oyuna ait olduğu anlaşılıyor. Oyunun keskin nişancı bölümünden alınan video, YouTube üzerinden erişilebilir durumda

YouTube’da yer alan videodaki görüntü incelendiğinde, aynı anda aynı aksiyonların geliştiği ve köşelerde yer alan yazıların aynı olduğu görülebiliyor.

Oyuna ait daha geniş videolara da ulaşmak mümkün.

Videoda yer alan müzikse Busa isimli gruba ait Harekat isimli şarkı. Orijinal müzik olaraksa Al Sharq’ın kullanıldığı belirtiliyor.

Aynı oyundan başka kesitler geçtiğimiz yıllarda televizyon kanallarında da kullanmış ve Teyit o tarihte yaptığı incelemeyle bu görüntülerin 2010 yılında yayınlanan Medal of Honor oyunundan olduğunu ortaya koymuştu.

Pençe-Kaplan Harekatı Haziran 2020’de başlatılmıştı. Harekatta komandoların da katılımıyla belirlenen hedeflere operasyon düzenleniyor.

Sonuç olarak paylaşımda kullanılan video operasyondan değil bir bilgisayar oyunundan. İddia hatalı ilişkilendirme kategorisine örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

EA Games, Medal of Honor

YouTube, Medal Of Honor 2010 - Sniping & Thermal Scope Gameplay [FULLHD], 12 Ekim 2010

YouTube, Medal of Honor 2010: Türkçe Altyazılı Bölüm 7 Sniper Görevi (PC) [HD], 6 Ekim 2016

NTV, Pençe-Kaplan Operasyonu başladı: Komandolar Haftanin'de, 17 Haziran 2020