Video Reyhanlı’da düzenlenen bir cenaze törenini göstermiyor

İDDİA: Video, Abdülbasit El-Sarut’un Reyhanlı’daki bir camide düzenlenen cenaze törenini gösteriyor.

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, eski IŞİD mensubu olduğu belirtilen Abdülbasit El-Sarut’un Reyhanlı’daki bir camide düzenlenen cenaze törenini gösterdiği iddia edildi. Videoda kefene sarılı bir kişi ve onu taşıyan kişiler görülebiliyor.


3 Hilal isimli sayfa tarafından 19 Haziran 2019’da Facebook’ta paylaşılan video yaklaşık 50 bin kişi tarafından görüntülendi. Video, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından da Twitter’da paylaşıldı ve yaklaşık 15 bin kişi tarafından beğenildi. Başarır ise daha sonra söz konusu paylaşımını kaldırdı.

Ancak videonun, Abdülbasit El-Sarut’un Reyhanlı’daki bir camide düzenlenen cenaze törenini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Hama kentinin kuzeyinde yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Abdülbasit El-Sarut’un Suriye’deki bir camide düzenlenen cenaze töreninden. Ancak eski IŞİD’li olduğu iddia edilen El-Sarut için Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Tevhid Cami’nde de bir cenaze töreni düzenlenmiş.

Silahlı kişilerin olduğu görüntüler Suriye’deki İbadurrahman Camii’nde kaydedilmiş

Video paylaşım sitesi YouTube’a 9 Haziran 2019’da yüklenen görüntülerde El-Sarut’un kefene sarılmış bedeninin aralarında silahlı kişilerin de bulunduğu bir grup tarafından camiden çıkarıldığı görülebiliyor. Videonun tamamı izlendiğinde elinde telefonlar bulunan kalabalığın El-Sarut’un naaşını taşımaya çalıştığı görülüyor.

Suriye’de hükümet güçleriyle girdiği çatışma sonucu 9 Haziran 2019’da hayatını kaybeden Abdülbasit El-Sarut’un İdlib’e bağlı Al-Dana kentinde düzenlenen cenaze töreni eldorar isimli haber sitesi tarafından görüntülenmiş. Görüntülerde El-Sarut cenazesinin camiden dışarı çıkarıldığı anlar da izlenebiliyor.

Yine Orient Tv isimli haber kuruluşu tarafından yayınlanan bir videoda da El-Sarut’un cenazesinin İbadurrahman Camii’nde getirilişi ve daha sonraki defin süreci takip edilebiliyor.

Bunlara ek olarak El-Sarut’un cenaze töreni sırasında çekilmiş fotoğraflara da ulaşmak mümkün. Fotoğraflarda cenaze namazının kılındığı İbadurrahman Camii ve Al-Dana’daki defin işlemleri görülebiliyor.

El-Sarut için Reyhanlı’da cenaze namazı kılındı

Hayatını kaybeden El-Sarut için Reyhanlı’daki Tevhid Camii’nde cenaze namazı kılınmış. Ancak Tevhid Camii’ndeki namazda eli silahlı herhangi birinin olmadığı anlaşılıyor.

Orient Tv’nin 9 Haziran 2019’da Reyhanlı’da kaydettiği görüntülerde ise Tevhid Camii önünde toplanan kalabalık görülebiliyor. Sloganlar atan kalabalık ayrıca El-Sarut’un tabuttaki naaşını da taşıyor. Kalabalığın daha sonra arabalarla konvoy oluşturduğu da anlaşılabiliyor.

Yine bir kullanıcı tarafından Google Haritalar’a Reyhanlı’daki Tevhid Camii’nden yüklenen videoda El-Sarut’un kalabalık tarafından taşınan tabutu fark edilebiliyor. Sarut hakkında Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) internet sitesinde de bir haber bulunuyor. Haberde, Ceyşul İzze isimli örgütün komutanlarından Sarut’un 6 Haziran 2019’da Suriye’nin Hama kentinde Esad güçleri tarafından yapılan bombardımanda yaralandığı ve 8 Haziran 2019’da Reyhanlı’daki hastanede öldüğü ifade ediliyor.

Ayrıca El-Sarut için İstanbul Fatih’te gıyabi cenaze namazı da kılınmış. Anadolu Ajansı, 9 Haziran 2019 tarihli bir haberinde Fatih Camii’nden çekilen karelere ulaşılabiliyor.

El-Sarut tartışılan bir isim

Hayatını kaybeden Abdülbasit El-Sarut’un tartışmalı bir isim olduğu söylenebilir. Nitekim internette yer alan bazı kaynaklar El-Sarut’un 2014 yılında IŞİD’e biat ettiğini belirtiyor ve kendisini “terörist” olarak tanımlıyor. Buna karşılık yaşamını kaybetmeden önce Ceyşul İzze için savaşan ve bir dönem Suriye genç milli takımında kalecilik de yapan Sarut’un ölümünün ardından bazı yabancı haber sitelerinde kendisinden “Esad rejimine başkaldırının sembolü” olarak bahsediliyor. Sarut’un hayatı ve Suriye’de başlayan ayaklanmalardaki rolü 2013 yılında “Return to Homs” isimli bir belgesele dönüştürülmüştü.

Sonuç olarak, eski IŞİD üyesi olduğu iddia edilen El-Sarut’un cenazesindeki eli silahlı kişilerin bulunduğu cami Türkiye’de değil. Ancak El-Sarut için Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Tevhid Camii’nde cenaze töreni düzenlenmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Sarut’un Suriye’deki cenazesinden görüntüler, 9 Haziran 2019

YouTube, İbadurrahman Camii’ndeki cenaze görüntüleri, 9 Haziran 2019

YouTube, Orient Tv tarafından Suriye’de kaydedilen görüntüler, 9 Haziran 2019

Getty Images, İbadurrahman Camii’ndeki cenaze fotoğrafı, 9 Haziran 2019

Getty Images, Al-Dana’da düzenlenen defin işlemine ait fotoğraf, 9 Haziran 2019

Youtube, Reyhanlı’da düzenlenen cenaze töreni, 9 Haziran 2019

Google Maps, Tevhid Camii’nden kaydedilen cenaze görüntüsü, Haziran 2019