Video Sakarya’daki fabrikada yaşanan patlamayı göstermiyor

İDDİA: Video Sakarya’daki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamayı gösteriyor.

YANLIŞ

3 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya’da bir havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından Demirören Haber Ajansı tarafından servis edilen, NTV, CNN Türk, Habertürk, TRT Haber gibi televizyon kanallarından yayınlanan videonun, patlama anını gösterdiği iddia edildi. Görüntü ilerleyen dakikalarda kanalların sosyal medya hesaplarından kaldırıldı. 

Ancak video Sakarya’daki patlamadan değil. Görüntü, 2017 yılında Ukrayna’da askeri mühimmat deposunda yaşanan bir patlamayı gösteriyor. 

Video eski tarihli

Görüntüye ilişkin internette tersine görsel arama yöntemi kullanılarak bir arama yapıldığında, videonun 27 Eylül 2017’de Ukrayna’da askeri bir mühimmat deposunda yaşanan patlamayı gösterdiği görülüyor. 

Ukrayna’nın orta Kalynivka kasabasında yaşanan olay sonrası bölgeden 30 binden fazla kişi tahliye edilmiş, iki kişi de yaralanmıştı. Haberlerde yer alan bilgilere göre, olay öncesinde Ukrayna’da dört cephanede patlama bildirilmiş ve sabotaj iddiaları gündeme gelmişti. 

Sakarya’da yaşanan patlamaya ilişkin bilgiler

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde havai fişek üretimi yapılan fabrikada bir patlama yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği son bilgilere göre dört kişinin hayatını kaybettiği olayda ve 97 kişinin yaralandığı biliniyor. 

Sonuç olarak televizyon kanalları tarafından paylaşılan video Sakarya’da yaşanan patlama anını göstermiyor. Görüntü 2017 yılında Ukrayna’da mühimmat deposunda yaşanan patlamayı gösteriyor. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.  

Kaynaklar  

Twitter, Fahrettin Koca’nın patlamaya ilişkin açıklaması, 3 Temmuz 2020

The New York Times, In Ukraine, a Huge Ammunition Depot Catches Fire, 27 Eylül 2017

Radio Free Europe, Ukraine's Exploding Munition Depots Give Ammunition To Security Concerns, 6 Ekim 2017

Independent, Ukraine ammunition depot explosion: 24,000 people evacuated after Kalynivka blasts, 27 Eylül 2017

The Guardian YouTube, Massive explosion at Ukrainian military ammunitions depot, 27 Eylül 2017

CNN, Explosions rock Ukraine ammunition depot, 27 Eylül 2017