Video Tom Cruise’un ABD başkanlığına adaylığını göstermiyor

İDDİA: Video Tom Cruise’un ABD başkanlığına adaylığını duyurduğunu gösteriyor.

YANLIŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaştıkça, aday isimleri etrafındaki tartışmalar da artıyor. Sosyal medyada paylaşılan bir görüntüyle oyuncu Tom Cruise’un da başkanlık için adaylığını açıkladığı iddia edildi. Özellikle Twitter üzerinde yaygınlaşan görüntüler, binlerce kez paylaşıldı.  

Ancak iddia doğru değil. Sosyal medyada dolaşımda olan video, Miles Fisher isimli ABD’li bir oyuncunun parodi çalışmasından ibaret.

Videodaki kişi Tom Cruise değil

Videoda yer alan görüntüleri tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, söz konusu videonun 13 Ağustos 2019 tarihinde YouTube’da Miles Fisher isimli kanalda yayınlandığı bilgisine ulaşıyoruz. Miles Fisher, IMDb sayfasına da ulaşabildiğimiz ABD’li bir oyuncu. Daha önce Gossip Girl ve Mad Men gibi yapımlarda rol alsa da, hazırladığı parodi videolarıyla tanınır hale gelmiş. Superhero Movie isimli filmde de aktör Tom Cruise’ü canlandıran Fisher’ın performansına başka bir kanalda yayınlanan videodan da ulaşılabiliyor. Fisher’ın iletişim bilgileri için hazırlanan linkten de hem viral videolarına, hem de Instagram profiline erişmek mümkün.

Dört milyonun üzerinde izlenen başkanlık kampanyası videosunun açıklama kısmına baktığımızdaysa “Miles Fisher tarafından yaratıldı” cümlesi ile karşılaşıyoruz. 

Videonun yönetmenliğini ise Stephen Vitale ismi üstlenmiş. Vitale de daha önce çeşitli yapımlarda yönetmenlik yapmış. Kanalında paylaştığı bir videoyla da kamera arkası anlarını yayınlamış.

Tom Cruise’un başkanlık kampanyası için açıldığı söylenen tomcruise2020.com adresini incelediğimizdeyse iletişim bilgilerinde bulunan tüm bağlantıların Miles Fisher’ın kişisel hesaplarına yönlendirilmiş olduğunu görüyoruz. Videonun Miles Fisher’ın sosyal medya hesaplarından da paylaşıldığı görülebiliyor

Ayrıca video Vulture tarafından Eylül 2019 tarihinde “kısa komedi filmi” kategorisi başlığında yorumlanmış. Dallas Observer ise 31 Aralık 2019 tarihinde videonun gerçeği yansıtmadığı adına bir makale yayınlamış. Teyit platformu Snopes da videoyu incelemiş ve bilginin doğru olmadığını paylaşmış.

ABD yasalarına göre 35 yaşını geçmiş, en az 14 yıldır ülkede ikamet eden tüm ABD doğumlu vatandaşlara seçilme hakkı tanınıyor. Tom Cruise şartları karşılasa da, Federal Seçim Komisyonu’nun resmi internet sitesindeki adaylar listesine baktığımızda adını göremiyoruz.

Tom Cruise’un neden iyi bir başkan adayı olduğunun anlatıldığı video bazı sosyal medya kullanıcılarından destek görse de, gerçeği yansıtmıyor. 

Videoda rol alan Miles Fisher’ın ünlü oyuncu ile benzerliği kafa karışıklıklarına neden olduğu için parodinin bir “deepfake” (yapay zeka sahteciliği) olduğu düşüncesi de yaygın. Bir görüntü veya video üzerinde yapılan montaj işlemleriyle kişilerin oldukça gerçekçi görüntülerinin elde edilebildiği, “deepfake” teknolojisi son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış ve kimilerine göre tehlikeli bir hal almış olsa da, bu video bunun bir örneği değil. Fakat bir başkası tarafından daha da gerçekçi görünen “deepfake” versiyonu da yapılmış.

Hollywood ünlülerinin seçimlerde aday olması ABD’de nadir karşılaşılan bir durum değil. Hem yapımcı hem oyuncu olarak yirminin üzerinde filmi bulunan Donald Trump da, bu ünlüler arasında.

Donald Trump’un şöhretler geçidindeki yıldızı. 

Geçtiğimiz günlerde ise ünlü rapçi Kanye West, 3 Kasım seçimleri için aday olacağını Twitter üzerinden duyurmuştu. ABD Başkanı Trump ile yakınlığıyla bilinen ünlü sanatçının adaylık açıklaması dünyada da ses getirmişti. Ünlü sanatçının ismine, Tom Cruise’un aksine, Federal Seçim Komisyonu listesinden ulaşılabiliyor.

Sonuç olarak video gerçeği yansıtmıyor. Videoda rol alan kişi ünlü aktörün kendi değil, Cruise’a benzeyen Miles Fisher. Video yanlış bilginin en yaygın yedi türünden biri olan parodiye bir örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, İddiayı içeren videonun orijinal kaynağı, 13 Ağustos 2019 

YouTube, Miles Fisher'ın kanalı

IMDb, Miles Fisher'ın oyuncu profili

YouTube, Superhero Movie'den bir sahne, 30 Mart 2008

Linktree, Miles Fisher'ın sosyal medya hesaplarını gösteren kısayol

IMDb, Stephen Vitale'nin yönetmen profili

YouTube, Kamera arkası görüntüleri, 13 Ağustos 2019

Tomcruise2020.com, Tom Cruise for President Sitesi

Twitter, Miles Fisher'ın video paylaşımı, 13 Ağustos 2019

Instagram, Miles Fisher'ın video paylaşımı, 13 Ağustos 2019

Vulture, Videonun "kısa komedi filmi" olarak değerlendirilidiği makale, 30 Eylül 2019

Dallas Observer, Videonun gerçek olmadığıyla ilgili hazırlanan haber, 31 Aralık 2019

Snopes, Videonun gerçek olmadığıyla ilgili hazırlanan inceleme, 27 Aralık 2019

Kongre Kütüphanesi Resmi İnternet Sitesi, Anayasaya göre kimler aday olabilir?

Federal Seçim Komisyonu Resmi İnternet Sitesi, Aday listesi

CNBC, Deepfake'ler ve tehlikeleri üzerine bir makale, 17 Ocak 2020

YouTube, Videonun deepfake versiyonu, 5 Ocak 2020

People, Daha önce seçimlerde aday olan ünlüler, 3 Ağustos 2018

Twitter, Kanye West'in başkanlığa adaylığını açıkladığı tweet, 5 Temmuz 2020

Sputnik, Kanye West'in adaylığıyla ilgili haber, 5 Temmuz 2020