Video Türk keskin nişancılar tarafından vurulan YPG’liyi göstermiyor

İDDİA: Video Barış Pınarı Harekatı sırasında Türk keskin nişancıları tarafından vurulan YPG’liyi gösteriyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sırasında Türk keskin nişancıları tarafından vurulan YPG’liyi gösterdiği iddia edildi. Videoda elinde ağır makineli silah olan bir kişinin kafasından vurularak yere düştüğü görülüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İ. Melih Gökçek tarafından 13 Ekim 2019’da Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 7 bin kişi tarafından beğenildi ve 92 bin kez izlendi

Ancak videonun Barış Pınarı Harekatı sırasında Türk keskin nişancıları tarafından vurulan YPG’liyi gösterdiği iddiası doğru değil. Video 2015 yılında farklı iddialarla paylaşıma girmiş. 

Video 2015 yılında farklı iddialarla paylaşılmış 

Barış Pınarı Harekatı sırasında Türk keskin nişancıları tarafından vurulan YPG’liyi gösterdiği iddiasıyla paylaşılan videonun 2015’te farklı iddialar eşliğinde paylaşıldığını söylemek mümkün. 

Örneğin bir kullanıcı tarafından “Keskin nişancı fena indirdi” başlığıyla 25 Ağustos 2015’te YouTube’a yüklenen görüntülerin açıklamasında, “IŞİD’li keskin nişancının Şii bir savaşçıyı vurduğu” ifade edilmiş. Videonun aynı açıklamayla beraber Haber 7’nin internet sitesinde de yer aldığını söylemek mümkün

Buna ek olarak videonun Rusça ifadelerle paylaşıldığı gönderilere de rastlanabiliyor. Yine bir kullanıcı tarafından 13 Ekim 2015’te YouTube’a yüklenen görüntüler hakkında “Rus keskin nişancının IŞİD’li bir militanı vurduğu” belirtiliyor

Sonuç olarak 2015 yılında dolaşıma giren iddia konusu videonun kimi gösterdiği tartışmalı olsa da 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sırasında Türk keskin nişancılar tarafından vurulan bir YPG’liyi gösterdiği iddiasının doğru olmadığı söylenebilir. Bahsi geçen videoyu sosyal medyada en çok rastlanan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine yerleştirmek mümkün.

Kaynaklar

Linkler hassas görüntü içerir.  

Haber 7, Keskin nişancı fena indirdi, 25 Ağustos 2015

YouTube, Videonun orijinal hali, 25 Ağustos 2015

YouTube, Rusya’lı bir keskin nişancıyı gösterdiği iddiası paylaşıldığı sayfa, 13 Ekim 2015

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Linkler hassas görüntü içerir.  

Haber 7, Keskin nişancı fena indirdi, 25 Ağustos 2015

YouTube, Videonun orijinal hali, 25 Ağustos 2015

YouTube, Rusya’lı bir keskin nişancıyı gösterdiği iddiası paylaşıldığı sayfa, 13 Ekim 2015