Video Türkiye tarafından denize atılan askerleri göstermiyor

İDDİA: Video, Türkiye'nin Suriye'deki yaralı askerleri denize attığını gösterdiği iddiası.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide Türkiye’nin Suriye’de yaralanan askerleri helikopterle Akdeniz’e attığı iddia edildi. Arapça ifadelerle paylaşılan görüntülerde arkası açık bir helikopterden düşen insanlar görülebiliyor. 

Erdoğan tehlikeli bir örnek. Suriye’deki paralı askerlerin cesetlerinden kurtulmak için onları Akdeniz’e atıyor.

Bir kullanıcı tarafından 24 Haziran 2020’de Twitter’da paylaşılan video yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi ve 25 bin kez görüntülendi.

Ancak video 2018 yılında Rusya’da bir havacılık kulübü tarafından düzenlenen hava dalışını gösteriyor. 

Video 2018 Rusya’da kaydedilmiş

Bahsi geçen videonun eski tarihli paylaşımlarını bulmak mümkün. Imgur’da yer alan 25 Temmuz 2018 tarihli gönderide video “kullanılan en büyük helikopterden yapılan hava dalışı” ifadesiyle yer alıyor. Yine Temmuz 2018’de bir kullanıcı benzer ifadelerle görüntüleri video paylaşım sitesi YouTube’a yüklemiş.

2018’de Rusya’da yapılan atlayış Aerograd Kolomna isimli bir kulüp tarafından organize edilmiş. Kulüp tarafından paylaşılan bir videoda bahsi geçen sahne net olarak görülebiliyor. 

Aerograd Kolomna’nın Facebook sayfasında etkinlik öncesinde ve sonrasında çekilen birçok görüntü mevcut. 20 Temmuz 2018 tarihli bir gönderide atlayış yapacak ekibin hazırlıkları ve atlayış anı kaydedilmiş.

Aerograd Kolomna’nın internet sitesindeki detaylı bir açıklama da yol gösterici. Buna göre 2018’de 222 kişilik bir ekibin serbest atlayış yapacağı bunun da yeni bir rekor olacağı ifade ediliyor. 6 bin metre yükseklikten yapılan atlayışta ise dünyanın en büyük helikopterlerden biri olan Rus yapımı Mi-26’nın kullanılacağı belirtiliyor. Mi-26, TSK’nın envanterinde bulunmuyor.

Video Meksika’dan olduğu iddiasıyla dünyada dolaşıma girdi 

Görüntüler, “Meksika Covid-19 kurbanlarını denize attı” iddiasıyla Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde de dolaşıma girdi. AFP ve Boomlive tarafından yapılan analizlerde iddianın doğru olmadığı ifade edildi.

Sonuç olarak video Türkiye tarafından Akdeniz’e atılan askerleri göstermiyor. Görüntüler bir Rusya’da düzenlenen bir havadalışından. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirme kategorisine de yerleştirilebilir. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İmgur, Görünlerin eski tarihli paylaşımı, 25 Temmuz 2018

YouTube, Atlayıştan detayların yer aldığı görüntü, 23 Temmuz 2018

Facebook, Ekibin yaptığı konu hakkında video paylaşımı, 2018

Aerograd Kolomna, Atlayış hakkındaki açıklama metni, 2018

AFP, Konu hakkındaki analiz, 7 Temmuz 2020

Boomlive, Görüntülerin Meksika’dan olmadığına dair analiz, 1 Temmuz 2020