Video Wayfair firmasının reklam filmini göstermiyor

İDDİA: Video Wayfair firmasının reklam filmini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan bir videonun, Wayfair firmasının yasaklanan reklam filmini gösterdiği iddia edildi. Aynı iddia, birçok haber sitesinde de konu edildi.

Ancak iddia doğru değil. Wayfair’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan reklam montajlanmış. Reklam filminin orijinali ise, lojistik firması FedEx’e ait ve 2018 yılında firma tarafından paylaşılmış.

Reklam filmi FedEx’e ait

Wayfair’e ait olduğu iddia edilen reklam filminin, aslında FedEx firmasına ait olduğu tersine görsel arama yöntemiyle görülebiliyor. Reklam, FedEx’in YouTube kanalında 2018’de yayınlanmış. Ayrıca Montajlanan Wayfair reklamı, oriijinal FedEx reklamının yanında bir hayli düşük çözünürlüklü.

Video detaylıca incelendiğinde, iki videoda bazı farklılıklar olduğunu görüyoruz. Örneğin, orijinal videoda reklam boyunca görülen “FedEx” yazan yerlere “Wayfair” yazısı sonradan montajlanmış. 

Montajlanan Wayfair reklam videosunda, FedEx’e ait orijinal reklamdan bazı kısımlar kesilip yerine bazı görüntüler de eklenmiş. Bu yüzden FedEx reklamı bir dakikayken, montajlanan video ancak 26 saniye. 

Örneğin orijinal videoda 9 ila 12. saniyelerde görülen yaşlı kişinin FedEx kutusunu elinde tuttuğu görüntüler ile, 12 ila 15. saniyelerdeki ev görüntüleri kaldırılmış. Bunun yerine, montajlanan Wayfair videosunun son kısmına kargo kutusundan çıkan çocuk görüntüleri eklenmiş. Bu görüntüler FedEx’in reklamında yok. 

Montajlanan Wayfair reklam filminin 24. saniyesine sonradan eklenen görüntü. 

Ayrıca, Wayfair firmasına ait doğrulanmış YouTube kanalında Wayfair’e ait reklam filmleri görülebiliyor. Fakat bu kanalda böyle bir reklam filmi yok. Bu kanalda, eklenen her videonun sol üst köşesinde Wayfair sembolü olduğu görülüyor. Wayfair’e ait olduğu iddia edilen reklamda bu sembol de yok. 

Ne olmuştu?

Wayfair isimli çevrimiçi bir mobilya firması, yüksek fiyatlı ürünleri üzerinden çocuk ticareti yapmakla suçlanmıştı. Teyit, konuyla alakalı yazdığı analizde iddianın doğru olmadığını ortaya koymuştu.

İlginizi Çekebilir:  Wayfair isimli mobilya firmasının çocuk ticareti yaptığı iddiası 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Wayfair’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan reklam montajlanmış. Reklam filminin orijinali ise, 2018’de FedEx tarafından paylaşılmış. İddia, yanlış bilgi türlerinden manipülasyona örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, FexEx - What’s Inside, 5 Eylül 2018

YouTube, Wayfair’in kanalı

Teyit, Wayfair isimli mobilya firmasının çocuk ticareti yaptığı iddiası, 13 Temmuz 2020