Video Amerika’da yeni koronavirüs salgınına karşı dua edildiğini göstermiyor

İDDİA: Koronavirüs salgınına karşı Beyaz Saray’da Kuran’ı Kerim okundu.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir videonun, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni koronavirüs salgınına karşı önlem olarak Kuran’ı Kerim okunduğunu gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia yanlış. Video, 21 Ocak 2017’de Trump’ın görevi devralma sürecinde katıldığı bir dini törenden kesilerek alınmış. 

Görüntüler eski tarihli

Video tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında görüntülerin Ocak 2017’de düzenlenen bir etkinliğe ait olduğu anlaşılabiliyor. Fox 10 Phoenix’e ait olan bir videoda ABD Başkanı Donald Trump’ın katıldığı dini töreninin tamamını izlemek mümkün. 

Video incelendiğinde Trump ve etrafındakilerin iddiadaki videodakiyle aynı giysileri giydiği anlaşılabiliyor.

MoxNews isimli bir YouTube kanalında da yine aynı tarihte yayınlanan videoda görüntüleri izlemek mümkün. Videonun 37. dakikasında iddia metinde yer alan konuşmanın başlıyor.

Videodaki görüntülerin yer aldığı etkinlikse Trump’ın başkanlık devir teslim törenlerinin bir parçası. Törenin özelliği ise İslamiyet dahil birçok din ve mezhepten temsilcinin katılması ve hepsinin kendi dualarıyla kürsüye çıkması. İddiadaki videoda yer alan ve Kuran’dan bölümler okuyan kişi, politikacı kimliği de bulunan Trump’ı destekleyen Amerikalı Müslümanlar’ın lideri Sajid Tarar. Etkinliğin programına katedralin sitesinden de ulaşmak mümkün.

Amerika’da son durum

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 hastası olduğu tespit edilenlerin sayısı 31 Mart 2020 itibariyle 165 bine gelmiş durumda. 

Sonuç olarak iddiada yer alan video 21 Ocak 2017 tarihli dini törenden ve yeni koronavirüs salgınıyla bir ilgisi yok. İddia hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, FNN: President Donald Trump Attends National Prayer Service at National Cathedral, 21 Ocak 2017

YouTube, https://youtu.be/tQGUYlB1aUs?t=2225, 21 Ocak 2017

Voice of America, Trump'ın İlk Günü: Önce Dini Tören Sonra CIA Ziyareti Amerika'nın 45. Başkanı Donald Trump, 21 Ocak 2017

Milliyet, ABD Başkanı Trump, Ulusal Katedral'deki dini törene katıldı, 21 Ocak 2017

Facebook, Sajid Tarar’ın sayfası

Paxpedia, Sajid Tarar - Biography, Family, Education, Career & Awards Info, 13 Ocak 2018

Cathedral.org, The 58th Presidential Inaugural Prayer Service 

YouTube, President Trump & family attends National prayer service, 21 Ocak 2017