Video Yeni Zelanda’daki saldırıdan sonra Müslüman olan genci mi gösteriyor?

İDDİA: Video Yeni Zelanda’da saldırısından sonra Müslüman olan genci gösteriyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da iki ayrı camide gerçekleşen saldırının ardından şehadet getirerek Müslüman olan genci gösterdiği iddia edildi.

Söz konusu video Yeni Şafak, Yeni Akit, Kanal 7, Haber 365, Diriliş Postası gibi haber siteleri tarafından da Yeni Zelanda saldırısından sonra Müslüman olan genci gösterdiği iddiası ile kullanıldı. Video ayrıca Star gazetesinin Facebook hesabında da paylaşıldı. Yeni Şafak tarafından Twitter’da paylaşılan video ise yaklaşık 32 bin kez görüntülendi.

Ancak videonun, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da camilere gerçekleştirilen saldırının ardından şehadet getirerek Müslüman olan bir genci gösterdiği iddiası doğru değil. Video daha önce 31 Ocak 2019’da kendisini eğlenceli içerikler paylaşan hesap olarak tanımlayan bir sayfa tarafından paylaşılmış. Yani videodaki şehadet getiren gencin Müslüman olma sebebinin Yeni Zelanda’daki saldırı olması mümkün görünmüyor.

Video 31 Ocak 2019’da paylaşılmış

Elinde mikrofon tutarak Kelime-i Şehadet getiren ve onu tekrar eden bir gencin olduğu videonun 31 Ocak 2019’da, “Telegram_Yulduzları” isimli Instagram hesabında paylaşıldığı görülebiliyor. “Bir kişiyle daha büyüdük” şeklinde ifadenin olduğu paylaşım ise yaklaşık 60 bin kez görüntülenmiş.

Ayrıca Telegram_Yulduzları, videoyu 31 Ocak 2019’da Telegram uygulamasından da paylaşmış.

Son olarak videonun yine 1 Şubat 2019’da başka bir Instagram hesabı tarafından “cumanız mübarek olsun” ifadeleriyle de paylaşıldığı görülebiliyor.

Yeni Zelanda’daki cami saldırısı 15 Mart 2019’da gerçekleşti

15 Mart 2019 günü Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 2 ayrı camiye cuma namazı saatinde silahlı saldırı gerçekleşmiş, saldırılar sonucunda 50 kişi yaşamını yitirirken, 20 kişi de ağır yaralanmıştı. teyit.org, saldırının gerçekleştiği tarihten bu yana konu hakkında ortaya atılan bazı iddialar hakkında geçtiğimiz günlerde analizler yayımlamıştı.

İlginizi Çekebilir:  Fotoğrafın Yeni Zelanda'da yaşananlara karşı Kanada'da yapılan protestoyu gösterdiği iddiası

Sonuç olarak videoda yer alan kişiler ve olayın detayları tam olarak bilinmese de görüntülerin Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırıdan neredeyse üç ay önce çekildiği kesin olarak görülebiliyor.

Kaynaklar

Instagram, Videonun paylaşıldığı sayfa, 31 Ocak 2019

Telegram, Videonun paylaşıldığı sayfa, 31 Ocak 2019

Instagram, Başka bir hesap tarafından paylaşılan video, 1 Şubat 2019

Euronews, Yeni Zelanda'da camiye saldırı, 18 Mart 2019

Kaynaklar

Instagram, Videonun paylaşıldığı sayfa, 31 Ocak 2019

Telegram, Videonun paylaşıldığı sayfa, 31 Ocak 2019

Instagram, Başka bir hesap tarafından paylaşılan video, 1 Şubat 2019

Euronews, Yeni Zelanda'da camiye saldırı, 18 Mart 2019