Videoda kafası bedeninden ayrılan kişinin Cemal Kaşıkçı olduğu iddiası

İDDİA / Video: Videoda kafası bedeninden ayrılan kişi Cemal Kaşıkçı.  

YANLIŞ

WhatsApp üzerinden paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videoda kafası bedeninden baltayla ayrılırken görülen bir kişinin, 2 Ekim 2018’de ülkesinin İstanbul’daki başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi Arabistan vatandaşı, gazeteci Cemal Kaşıkçı olduğu iddia edildi.

*Hassas görüntüler nedeniyle bu içerikte söz konusu videoya yer verilmemiştir.

İddia videonun ilk saniyelerinden bir ekran görüntüsü

Ancak videoda, kafası bedeninden ayrılan kişinin Cemal Kaşıkçı olduğu iddiası doğru değil. Video, 3 Mayıs 2017’de Brezilya’nın Porte Alegre şehri yakınında bulunan Gravatai kasabasında bir suç çetesinin gerçekleştirdiği infazdan alınmış.

Video Brezilya’daki bir suç çetesinin gerçekleştirdiği infazdan

Videonun ilk anlarında, siyah zemin üzerinde elleri arkadan bağlanmış bir adamın kafasının, yüzü kamuflajlı ve gri eldivenli başka biri tarafından balta yardımıyla bedeninden ayrılması görülüyor. Videonun ilerleyen saniyeleri dikkatlice izlendiğinde videodaki kişilerin Portekizce konuştukları anlaşılıyor.

Video içerisinden alınan ekran görüntüleri, bazı arama motorlarında tersine görsel arama özelliği ile aratıldığında YouTube’da 6 Haziran 2017’de paylaşılan bir videoya da ulaşılıyor. Buradan hareketle iddia konusu videonun Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından önce internette dolaşmaya başladığını söylemek mümkün.

Videonun ilerleyen saniyelerinde ise infazın gerçekleştiği yere gelen eli silahlı kişiler, balta ve bıçakla bedeninden ayrılan kafayı ellerinde tutuyorlar.

Bu saniyelerden alınan ekran görüntüsü Google’ın tersine görsel arama özelliği kullanılarak aratıldığında ise Brezilya basınında çıkan bazı haberlere ulaşılıyor. O Reporter’da 4 Mayıs 2017’de yayımlanan haberde sosyal medyada dolaşan, bir suç çetesinin gerçekleştirdiği infaz videosunun 47 yaşındaki bir adama ait olduğu bilgisi bulunuyor. Aynı haber sitesinde 6 Mayıs 2017’de yayımlanan başka bir haberde ise kaçırılıp öldürülen 47 yaşındaki adamın isminin Orides Tellas da Silveira olduğu ifade ediliyor. Silveira’nın ülke çapında banka ve araç soygunları nedeniyle aranan Os Manos isimli çetenin üyesi olabileceği bilgisi de aynı haberde yer alıyor.

Videoda öldürüldüğü belirtilen kişi: Orides Tellas da Silveira

Ayrıca Silveira’nın Jose Carlos deos Santos’un suç çetesi Seco’nun da eski bir üyesi olduğu ve bu süreçte gerçekleştirdiği suçlar nedeniyle 2006’da hapse girdiği fakat hapisten kaçtığı da belirtiliyor. İnfazı gerçekleştirenlerin isimleri ise cinayeti araştıran Gravatia Polisi Cinayet ve Kişi Koruma Ofisi (DHPP) tarafından açıklanmamış. 7 Mayıs 2017 tarihli başka bir haberde de Silveira’nın parçalanmış bedeninin bulunduğu torbaya ulaşıldığı bilgisi yer alıyor.

Söz konusu infaz sonrası Orides Tellas de Silveira’nın bedenin parçalanmış halini gösteren fotoğraflara 2 Ağustos 2017 tarihli Reddit paylaşımlarından ulaşmak mümkün.

France 24’ün teyit ekibi The Observers’tan Liselotte Mas’in söz konusu videoyu incelediği analizde de Brezilyalı Correio de Gravatai gazetesinde 4 Mayıs 2017’de yayımlanan bir habere yer verilmiş. Haberde, söz konusu infazın 3 Mayıs’ta Rio Grande do Sul bölgesindeki Porte Alegre şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Gravatai kasabasında gerçekleştiği bilgisi yer alıyor. Aynı haberde paylaşılan bilgilere göre, iddia konusu videoda biri sivil polis altı kişi Silverira’nın infazını gerçekleştirmiş. İnfazın nedeni Gravatai Polisi Cinayet ve Kişi Koruma Ofisi’ne (DHPP) göre iki çete arasında çıkan bir anlaşmazlık.

Ayrıca The Observers’ın analizinde videoda bedeninden ayrılan kafayı elinde tutan silahlı ve kar maskeli adamın üzerindeki kıyafette kırmızı-beyaz “G4S” logosunun görüldüğü bilgisi de yer alıyor. G4S, Birleşik Krallık merkezli 110 ülkede faaliyet gösteren bir güvenlik şirketi. Liselotte Mas, G4S şirketine ulaşmış. Şirket, 27 Kasım 2018’de yaptığı açıklamada videoda görülen ceketin, videonun internette yayılmaya başlamasından önce çalınmış olduğunu ifade etmiş. Ayrıca şirket, ceketin seri numarasının Brezilya Federal Polisi tarafından karalisteye alındığını ve söz konusu infazı gerçekleştiren şahıslar hakkında bilgisi olmadığını da eklemiş.

Sonuç olarak WhatsApp üzerinden yayılan videonun Cemal Kaşıkçı’nın kafasının bedeninden ayrılırken gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Mayıs 2017’de Brezilya’da daha önce çeşitli suç çeteleri ile irtibatı olan 47 yaşındaki Orides Tellas de Silveira’nın başka bir suç çetesi tarafından kaçırılıp kafası bedeninden ayrılmak suretiyle Gravatai kasabasında öldürülme anını gösteriyor.

SON GÜNCELLEME: 29.11.2018 / 18:00

  • Liselotte Mas’ın G4S şirketinden aldığı bilgi eklendi.

HASSAS GÖRÜNTÜ İÇEREN LİNKLER AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR. İÇERİK GÖRÜNTÜLERİNİN ÇOK HASSAS OLDUĞUNU DİKKATE ALINIZ.

Kaynaklar

YouTube, İddia konusu video, 6 Haziran 2017

O Reporter, İnfazın anlatıldığı haber, 4 Mayıs 2017

Gauchazh, İddia konusu infazın anlatıldığı bir haber, 7 Mayıs 2017

Reddit, Silveira’nın parçalanmış bedeninin fotoğrafları, 2 Ağustos 2017

France24 The Observers, Video hakkında yazılan teyit içeriği, 26 Kasım 2018

 

HASSAS GÖRÜNTÜ İÇEREN LİNKLER AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR. İÇERİK GÖRÜNTÜLERİNİN ÇOK HASSAS OLDUĞUNU DİKKATE ALINIZ.

Kaynaklar

YouTube, İddia konusu video, 6 Haziran 2017

O Reporter, İnfazın anlatıldığı haber, 4 Mayıs 2017

Gauchazh, İddia konusu infazın anlatıldığı bir haber, 7 Mayıs 2017

Reddit, Silveira’nın parçalanmış bedeninin fotoğrafları, 2 Ağustos 2017

France24 The Observers, Video hakkında yazılan teyit içeriği, 26 Kasım 2018