Videoda silah kullanan genç kız Greta Thunberg değil

İDDİA: Video iklim aktivisti Greta Thunberg'in silah kullandığını gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen videoda silah kullanan genç kızın, çevre aktivisti Greta Thunberg olduğu iddia edildi. 11 Aralık 2019’da Twitter’a yüklenen video, 440 retweet ve 850’ye yakın beğeni aldı. SuperHaber‘in de paylaştığı video, Haber365 hesabı tarafından ise Time dergisinin Thunberg’i yılın kişisi seçmesi haberinde kullanıldı.

Ancak videoda silah kullanan kişi, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmayla gündeme oturan, hatta TIME tarafından ‘2019 Yılın Kişisi’ seçilen İsveçli Greta Thunberg değil. Video, İsveçli bir ağ teknisyeni olan Emmy Slinge’e (@eslinge) ait.

Slinge, 7 Aralık 2019’da silah kullandığı videoyu yükledikten hemen sonra, Greta’ya benzerliğine dair yorumlar almış. Hatta bir kullanıcıya, “İlk duyduğumda delirmiştim ama şimdi ona benzetilmek kulağa güzel geliyor” diye yanıt vermiş:  

Kullanıcının silahla çekilmiş pek çok görüntüsü var

Slinge’in Twitter hesabı incelendiğinde, öncesinde de aynı silahı kullandığı görüntüleri paylaştığı görülüyor.

Slinge’in 16 yaşındaki çevre aktivisti Greta Thunberg’e benzetilişi de yeni değil. Bunu paylaşımlarına gelen yorumlardan anlıyoruz.

Twitter’daki insanlar: Greta’ya benziyorsun.

Ben: Hayır, benzemiyorum!!!!

Yine ben: …

“Amacım Greta’ya zarar vermek değildi” 

Teyit Greta’ya benzetilen Emmy Slinge’e Twitter üzerinden ulaştı. Emmy benzerlikle ilgili “Aslında söylenecek pek bir şey yok, birbirimize açıkça benziyoruz, hepsi bu. Videoyu paylaşırken herhangi bir niyetim yoktu; sadece egzersizlerimden ufak bir parça. Bu kadar viral olabileceğini tahmin etmemiştim. Şunu da ilave edeyim; Greta’yı harika buluyorum ve ona zarar vermeyi asla düşünmem” dedi. 

Teyit’in ulaştığı Emmy Slinge, 31 yaşında bir network teknisyeni. Slinge silahlara ilgisini ise Teyit’e “Bu olanların hepsi çok komik. İki yıldır aktif olarak spor amaçlı atıcılıkla uğraşıyorum. Çok da iyi gidiyor; hatta önümüzdeki yılın yarışmalarını iple çekiyorum” diye anlattı. 

Sonuç olarak, paylaşımdaki kişi çevre aktivisti Greta Thunberg değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirmeye” örnek.

Kaynaklar 

Twitter, Video sahibinin twitter adresi

TIME, 2019 Yılın Kişisi, 11 Aralık 2019

Emmy ile gerçekleştirilen Twitter mesajlaşması, 12 Aralık 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

Twitter, Video sahibinin twitter adresi

TIME, 2019 Yılın Kişisi, 11 Aralık 2019

Emmy ile gerçekleştirilen Twitter mesajlaşması, 12 Aralık 2019