Videodaki ‘boğulan’ sporcu Batuhan Akduman değil

İDDİA: Ermeni sporcu tarafından boğulmaya çalışılan videodaki kişi Türk sporcu Batuhan Akduman.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videoda, Rafael Abrahamyan isimli sporcu tarafından bir kafes dövüşü sırasında boğularak öldürülmeye çalışılan kişinin Türk sporcu Batuhan Akduman olduğu iddia edildi

Bir kullanıcı tarafından 7 Ekim 2019’da Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişi tarafından beğenildi ve video 106 bin kez görüntülendi. İddia konusu video Akşam ve Takvim gibi gazeteler tarafından da haberleştirildi.

Ancak videonun bir kafes dövüşü sırasında Ermeni sporcu Rafael Abrahamyan tarafından boğularak öldürülmeye çalışıldığı ifade edilen sporcunun Batuhan Akduman’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Müsabakanın görüntüleri izlendiğinde dövüşen kişinin Akduman olmadığı anlaşılabiliyor

Görüntülerdeki kişi Batuhan Akduman değil

Gorilla Fighting Championship (GFC) isimli kafes dövüşü etkinliğinde sahneye çıkan Rafael Abrahamyan ve Batuhan Akduman’ı gösterdiği iddia edilen görüntülere YouTube’dan ulaşmak mümkün.

Karşılaşmanın tamamının yer aldığı görüntülerde, Rafael Abrahamyan ve diğer sporcunun ringe çıkışları ve maçın başlangıç anı görülebiliyor. Ayrıca görüntülerde Türk sporcu Batuhan Akduman olduğu iddia edilen kişinin yüzü de net olarak fark edilebiliyor. 

Buna ek olarak karşılaşmanın duyurusu için hazırlanan posterde de Akduman olduğu iddiasıyla ringe çıkan sporcu görülebiliyor. Posterde, kimliği tam olarak bilinmeyen sporcunun altında Rusça ifadelerle Batuhan Akduman yazdığı da anlaşılıyor. 

Batuhan Akduman’ın  fotoğraflarına bakıldığında ise görüntülerdeki kişilerin uyuşmadığını söylemek mümkün. Akduman tarafından 15 Haziran 2019’da yapılan bir paylaşımda kendisinin daha zayıf olduğu ve üzerinde iddia edilen sporcuda olmayan dövmelerin bulunduğu anlaşılabiliyor

Teyit, Akduman’a ulaştı

Videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Teyit, Batuhan Akduman’a ulaştı. Akduman, videodaki bayılan kişinin kendisi olmadığını, kişisel bilgilerinin değiştirilerek sahte bir pasaportla Türkmen bir sporcunun karşılaşmaya çıkarıldığını ve gerekli yerlere şikayette bulunacağını ifade etti.

Akduman’ı gösterdiği iddiasıyla paylaşılan video hakkında HaberTürk gazetesinde de bir habere rastlanabiliyor. Haberde, Akduman adıyla dövüşen kişiye ait ve sahte olduğu belirtilen pasaport da görülebiliyor. Kafes dövüşlerinde sporcuların pes etmediği durumlarda benzer sahneler yaşanabiliyor

Kaynaklar

YouTube, Karşılaşmanın tamamına içeren görüntüler, 6 Ekim 2019

Batuhan Akduman ile konu hakkında yapılan telefon görüşmesi, 8 Ekim 2019

HaberTürk, Batuhan Akduman hakkında yapılan haber, 8 Ekim 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Karşılaşmanın tamamına içeren görüntüler, 6 Ekim 2019

Batuhan Akduman ile konu hakkında yapılan telefon görüşmesi, 8 Ekim 2019

HaberTürk, Batuhan Akduman hakkında yapılan haber, 8 Ekim 2019