Videodaki doktorun koronavirüs nedeniyle yere yığıldığı iddiası

İDDİA: Video, Çin’de koronavirüs nedeniyle bir doktorun yere yığıldığı anları gösteriyor. 

YANLIŞ

Koronavirüs ile ilgili seri iddialar içeren ve bunlardan bir kısmını daha önce incelediğimiz tweet zincirinde yer alan bir videonun, koronavirüs nedeniyle yere yığılan bir doktoru gösterdiği de öne sürülüyordu. Video, 4 bine yakın beğeni alırken 532 kez retweet edilmiş.

Ancak video, koronavirüs nedeniyle yere yığılan bir doktoru göstermiyor. Videoda yere yığıldığı görülen doktor, hasta yakınlarının saldırısına uğramış.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs hakkında seri iddialar içeren tweet zinciri

Hasta yakınları tarafından darp edilmiş

Görüntülere Çin’e ait bir video paylaşım platformundan ulaşılabiliyor. 19 Ocak 2020 tarihinde paylaşılan görüntüdeki yazılarda, Sichuan eyaleti Hejiang ilçesindeki bir hastanede, hastanın kalp krizi geçirdikten sonra öldüğü ve akrabalarının hastanedeki üç doktoru darp ettiği bilgisi yer alıyor.

Tweet zincirinde yalnız doktorun yere düştüğü an görülebiliyor. Videonun daha uzun versiyonlarında darp edilen doktorun yüzünde ve kıyafetlerindeki kan da var. Doktora doğru öfkeyle bağıran bir kadın da videoda açıkça seçilebiliyor.

Konuyla ilgili 19 Ocak’ta Heijang Hükümeti’ne bağlı kamu güvenlik bürosunun yaptığı açıklamaya göre, polis 17 Ocak’ta olayın bildirilmesinden sonra hastaneye gidiyor ve kalp krizi nedeniyle ölen hastanın yakınlarının doktorları darp ettiğini görüyor. Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği bilgisi de açıklamada yer alıyor. Ayrıca Çinli haber sitelerinde de olayla ilgili haberlere rastlamak mümkün. Yine Çin’de doktorlara uygulanan şiddeti ele alan bir içerikte de olaya yer verilmiş.

Heijang Hükümeti kamu güvenlik bürosunun basın açıklaması

19 Ocak’ta bu bölgede koronavirüs vakası yoktu

Çin’in Wuhan kentinden diğer kentlere de yayılan koronavirüs, doktorların darp edildiği hastanenin bulunduğu Sichuan eyaletinde ilk olarak 22 Ocak 2020’de tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün aynı tarihli raporundan bu bilgiye ulaşabiliyoruz. Örgütün 21 Ocak tarihinde yayınladığı raporda Sichuan’ın olmadığı da görülebiliyor.

22 Ocak 2020 Dünya Sağlık Örgütü raporu

21 Ocak 2020 Dünya Sağlık Örgütü raporu

Sonuç olarak tweet zincirinde yer alan ve koronavirüs nedeniyle yere düştüğü iddia edilen doktor görüntüsü gerçeği yansıtmıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Çin video paylaşım platformu Youku, “Sichuan Yinzhou 3 doctors were broken face and head police: patient rescue invalid death caused”, 19 Ocak 2020

v.qq.com, “Three doctors were beaten up by the patient's family. Colleagues fell to the ground. The doctor continued to rescue the patient”, 19 Ocak 2020

thepaper.cn, “Injury medical incident in Hejiang, Luzhou, police: 3 doctors injured, 1 suspect detained”, 20 Ocak 2020

yigoonet.com, “Another injury medical incident! Doctor-patient dispute occurred in Sichuan Hejiang First Hospital”, 20 Ocak 2020

communalnews.com, “Deteriorating Doctor-Patient Relationship in China is Causing Imminent Shortages”, 22 Ocak 2020

WHO, Novel Coronavirus (2019-nCoV) Situation Report-1, 21 Ocak 2020

WHO, Novel Coronavirus (2019-nCoV) Situation Report-2, 22 Ocak 2020