Videodaki görüntünün Türkiye’nin ilk uçak gemisinin test görüntüleri olduğu iddiası

İDDİA: Video gizlice çekilmiş, yerli ve milli ilk uçak gemisinin havalanma testini gösteriyor. 

YANLIŞ

Videodaki görüntülerin Konya’nın gizli bir bölgesinde, Türkiye’nin yerli ve milli ilk uçak gemisinin havalanma testini gösterdiği ve bu testi geçtiği iddia edildi. İddia sosyal medya platformu Facebook’ta 11 binden fazla kişi tarafından beğenildi, pek çok yorum aldı ve  paylaşıldı. Video Twitter üzerinde de konuşulurken, Ekşi Sözlük’te konuyla ilgili bir başlık açıldı.

Ancak iddia yanlış. Videoda görülen taşıt, denizden değil karadan havalanıyor. Uçak gemisi ise, denizde hareket eden ve üzerindeki platformdan uçakların havalanabildiği bir gemi. Dünyada uçan uçak gemisi teknolojisi tartışılsa da henüz geliştirilmedi, şimdilik sadece çizgi romanlarda ve bilim kurgu dünyasında var. Türkiye’nin henüz bir uçak gemisi de yok. 

Karadan havalanabilen bir uçak gemisi geliştirilemedi  

İddia videonun izini tersine arama yöntemiyle sürdüğümüzde yapılan en eski tarihli paylaşımın 6 Temmuz 2019’da “Hint ordusuyla gurur duymak” ismiyle YouTube üzerinden Türkçe olmayan bir paylaşımla yayıldığını görüyoruz. Yani görüntülerdeki cihazla ilgili hak iddia eden ilk kullanıcılar Türkiye’den değil. 

Kaldı ki görüntülerdeki cihaz, büyük ihtimalle bilgisayar ortamında geliştirildi. Uçak gemisi doğası gereği havalanmıyor, aksine denizde yol alıyor ve 1910 yılından bu yana uçakların havalanabileceği ya da iniş yapabileceği bir platform olarak düşünülüyor.

Yeryüzünde bilinen karadan havalanabilen, yani kendisi de uçak olan herhangi bir uçak gemisi yok. 1931 yılında Amerikan Ordusu’nun kullanmaya başladığı Akron isimli dev zeplin fikri buna en yakın olanıydı, ancak iki yıl sonra fakat Atlantik üzerinde parçalanmasıyla 73 kişinin hayatını kaybetmesi uçak gemisi çağının bir süreliğine sonunu getirdi. Ancak çok sayıda silah, asker ve askeri teçhizat taşıyabilecek bir uçan uçak gemisi fikri akıllardan gitmedi. Amerika’nın İleri Savunma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından, drone sürülerini taşıyabilen bir tür uçak gemi geliştireceği kamuoyuna yansıdı. Gremlins ismini taşıyan proje için “uçan uçak gemisi” ifadesi kullanılmasa da “hepsi bir arada” bir platform fikri söz konusu. Britanya, Çin gibi ülkeler de gelişmeyi yakından takip ediyor. 

Uçan uçak gemi bilimkurgu dünyasında da yer alan bir konu. Örneğin Marvel’ın çizgi romanında var olan Hellicarrier kurgusal bir uçan uçak gemisi. Hatta Lego tarafından oyuncağı dahi yapıldı. 

Uçak gemi projeleri ülkelerin gizlemeyi değil, aksine dünyaya mesaj verircesine paylaşmayı önemsediği bir araç. Öte yandan her ülkenin de uçak gemisi yok. Amerika’nın 20, Japonya ve Fransa’nın dört, Mısır, Çin, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Avustralya’nın iki, Rusya, Hindistan, Tayland ve İspanya’nın da birer uçak gemisi bulunuyor. 

Marvel’ın Hellicarrier’i. 

Türkiye’nin amfibi hücum gemisi yapım aşamasında 

Türkiye’nin “ilk yerli ve milli uçak gemisi” olarak tanıtılan TCG Anadolu’nun  “görüntülendiğine” dair ilk haberler ise Şubat 2020’de çıktı. TCG Anadolu “Çok maksatlı amfibi hücum gemisi sac kesim töreninde” 2016 yılında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’nin hâlâ bir uçak gemisi olmadığını ve TCG Anadolu’nun bir uçak gemi olmasa da buna hazırlık olduğunuvurgulamıştı

2017 Temmuz ayında da (SSM) Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) olarak ihaleye çıkarılan ve daha sonra Havuzlu Helikopter Gemisi’ne (LHD) dönüştürülen projenin en son “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi” (LHD) olması kararlaştırıldı. ‘TCG Anadolu’ adı verilen geminin inşasına, 2017 yılında Tuzla Sedef Tersanesi’nde başlandı

Şu an inşaatı süren uçak gemi değil, “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi” olarak geçiyor ve 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. TCG Anadolu da uçak gemiden farklı bir statüde, ve esas amacı havuzlu helikopter gemisi sınıfında bir platform olması. Kısa mesafeden kalkış ve dikey iniş özelliği olan uçakların harekâtına imkân tanıyor ve TSK içindeki bazı görüşlere göre Türkiye’nin bir sonraki aşamada klasik uçak gemisi yapması gerekiyor

Sonuç olarak Türkiye’de olmadığı gibi henüz dünyada da uçan uçak gemi teknolojisi henüz gelişmedi, bu alandaki en büyük teknoloji şimdilik sadece uçak gemi aşamasında. Türkiye’nin ilk uçak gemisi öncesi aracının 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurma kategorisinde.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Feeling proud indian Army, 6 Temmuz 2019 

Britannica, Aircraft carrier | ship

YouTube, USS Acron Crash, 25 Haziran 2009 

History, How a Navy Dirigible Became the World’s Deadliest Airship

Yahoo, Flying Aircraft Carriers Could Be Here Sooner Than You Think, 27 Mayıs 2019

Fool, Air Force Could Test "Flying Aircraft Carriers" as Early as Next Year, 1 Haziran 2018 

The Times, US plans to attack enemy targets with ‘gremlin’ drones released from jets, 2 Ocak 2018 

SCMP, Pentagon plans flying aircraft carriers for ‘Gremlin’ drone swarms, 7 Mayıs 2018 

RİNA, Prototype launch and recovery system catches UAS flying at full speed

DARPA, Gremlins

GFP, Aircraft Carrier Fleet Strength by Country (2020)

Amazon, LEGO Superheroes The Shield Helicarrier 76042

Marvel, Helicarrier

Milli Savunma, TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)

Milli Savunma, Tcg Anadolu Saç Kesim Töreni 

Sabah, TCG Anadolu gemisi özellikleri neler, hangi uçakları taşıyabiliyor? TCG Anadolu uçak gemisi denizde!, 2 Şubat 2020

YouTube, TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), 8 Temmuz 2017